Talk icon

Informacje

12-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

IMGW: W weekend najładniejsza pogoda będzie na północy kraju

IMGW

Do soboty najładniejsza pogoda będzie na północy kraju, tam też będzie najcieplej. Nieco chłodniej z deszczem i burzami – na południu i w centrum – przekazało IMGW.

Od niedzieli opady możliwe miejscami już w całym kraju i z każdym dniem robić się będzie coraz cieplej –  dodał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W środę prognozowane są największe upały. Temperatura maksymalna wyniesie od 30-32 stopni Celsjusza na wschodzie i północy do 35 st. C na zachodzie, w czwartek będzie jeszcze cieplej, od 31-33 st. C na północy do 36-37 stopni w centrum, na zachodzie i południu.

IMGW: W piątek na zachodzie i północy będzie słonecznie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w piątek na północy i zachodzie kraju będzie słoneczna aura. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Gdzieniegdzie możliwy deszcz, a na wschodzie miejscami także burze, w których opady deszczu wyniosą do 15 mm. Synoptycy przewidują, że temperatura maksymalna wyniesie 25-26 stopni Celsjusza na wschodzie, południu i nad morzem. Natomiast na północy i zachodzie od 28 do 30 stopni. Wiatr słaby, z kierunku wschodniego i północno-wschodniego.

"W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane na północy, na pozostałym obszarze umiarkowane, okresami duże. Na północnym wschodzie przelotny deszcz, a miejscami też burze" – wskazał IMGW. 

Temperatura minimalna wyniesie 14-17 st. C. Chłodniej tylko na obszarach podgórskich, tam około 13 stopni Celsjusza. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

IMGW

Sobota i niedziela będą pochmurne

Prognoza synoptyczna IMGW zakłada, że w sobotę na ogół będzie zachmurzenie umiarkowane, na południu duże. 

"Przelotny deszcz na ogół na południu i w centrum, na południu miejscami też burze. W trakcie burz opady deszczu do 15 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 22 do 25 stopni na południowym wschodzie i wschodzie, około 28 st. C w centrum do 30 stopni Celsjusza miejscami na zachodzie" – poinformował IMGW.

Powieje słaby i umiarkowany wiatr, północno-wschodni. W burzach porywy wiatru do 60 km/h.

Na niedzielę synoptycy zapowiadają zachmurzenie umiarkowane. Bez opadów tylko na zachodzie i północnym zachodzie. Tam też najcieplej. Temperatura maksymalna od 28 do 30 stopni Celsjusza. Jak wskazali, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami przelotny deszcz oraz burze. "W najcieplejszym momencie dnia od 23 do 28 stopni Celsjusza. Słaby i umiarkowany wiatr wiał będzie z północnego wschodu. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h" – zapowiada IMGW.

IMGW: Po niedzieli prognozowany powrót upałów

"Poniedziałek w całym kraju ze zmiennym zachmurzeniem, przelotnym deszczem oraz burzami. Najmniej opadów na krańcach zachodnich. Temperatura maksymalna od 25 st. C nad morzem i obszarach podgórskich oraz 27 stopni na północnym wschodzie do 30-31 stopni na zachodzie" – przekazał IMGW. Dodano, że wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.

Wtorek zapowiada się słonecznie. Prognoza IMGW przewiduje, że najcieplej będzie na zachodzie, gdzie termometry wskażą 34 stopnie Celsjusza. Na wschodzie temperatura wyniesie 29 st. C. Chłodniej będzie nad morzem i w obszarach podgórskich. Tam od 24 do 26 stopni. 

"Miejscami będzie padał przelotny deszcz, możliwe są też burze, głównie we wschodniej połowie kraju. Słaby i umiarkowany wiatr skręcał będzie z południowo-wschodniego na południowo-zachodni i zachodni" – podkreślił IMGW. W burzach możliwe porywy wiatru do 65 km/h.

Synoptycy zapowiadają, że w środę i czwartek upalnie może być niemal w całym kraju.

"W środę temperatura maksymalna wyniesie od 30-32 stopni Celsjusza na wschodzie i północy do 35 st. C na zachodzie, w czwartek będzie jeszcze cieplej, od 31-33 st. C na północy do 36-37 stopni w centrum, na zachodzie i południu" – prognozują synoptycy. Niższe temperatury prognozowane są jedynie nad morzem. Tam na termometrach od 25 do 28 stopni Celsjusza.

W czwartek na krańcach zachodnich możliwy słaby deszcz.

Czytaj też: IMGW radzi, w jaki sposób możemy chronić się przed upałami

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023