Talk icon

Informacje

01-07-2022

Autor: Karol Pepliński

IMGW: W piątek upał i gwałtowne burze z… trąbami powietrznymi

IMGW

Synoptyk IMGW Michał Folwarski prognozuje, że piątek pogodny i gorący, z lokalnymi burzami. Na zachodzie kraju i Pomorzu możliwe są trąby powietrzne.

Polska jest w obszarze obniżonego ciśnienia, a na zachodzie tworzy się płytki niż i związana z nim linia zbieżności. Po południu lub wieczorem nad województwa zachodnie nasunie się front chłodny. Z południa nadal napływa upalne i wilgotne powietrze zwrotnikowe, które za frontem będzie wypierane przez chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Prognoza IMGW na piątek

W piątek w ciągu dnia zachmurzenie będzie słabe i umiarkowane. Najchłodniej będzie na Wybrzeżu do 25 st. C, a na południowym – wschodzie do 37 st. C.

,,Przez cały dzień będzie pogodnie, jedynie na wschodzie kraju lokalnie będzie deszczowo" – przekazał synoptyk IMGW i dodał, że nadal w ciągu dnia prognozowane są gwałtowne burze.

,,Na zachodzie kraju oraz w rejonie Pomorza i Kujaw niewykluczone są trąby powietrzne, dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności" – podkreślił.

W ciągu dnia wiatr będzie słaby i umiarkowany, w trakcie burz porywisty do 90 km/h, lokalnie do 130 km/h.

W nocy z piątku na sobotę strefa burz przesunie się nad wschodnią część kraju, a od zachodu będzie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie.

,,Weekend będzie nieco chłodniejszy, ale już od poniedziałku prawdopodobnie czeka nas powrót upałów i burze" – podsumował Folwarski.

IMGW

Czytaj też: Trąba powietrzna zniszczyła Bory Tucholskie! Krajobraz jak po wojnie!

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023