O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 22 i 23 sierpnia

Prognoza pogody

Przygotowana przez IMGW prognoza pogody, wskazuje, że poniedziałek i wtorek będą pochmurne. Lokalnie wystąpią opady deszczu lub gradu oraz burze.

Jak informuje IMiGW, przeważający obszar Europy znajdzie się pod wpływem niżów znad Atlantyku i Bałkanów, wraz z frontami atmosferycznymi. Tylko Europę Wschodnią obejmie wyż. Polska będzie w zasięgu zatoki niżu znad Turcji. Od Żuław po Śląsk będzie przebiegał front ciepły. Oddzieli on bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego na wschodzie kraju od chłodniejszego, polarnego morskiego na zachodzie. Ciśnienie będzie wolno rosło. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie wolno rosło.

Szczegółowa prognoza pogody na poniedziałek

W poniedziałek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Opady deszczu, najsłabsze na północnym zachodzie. Miejscami, głównie we wschodniej połowie kraju, burze. Największe prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie w pasie od Mazur i Suwalszczyzny, przez Mazowsze po Górny Śląsk i Małopolskę. Prognoza pogody IMGW przewiduje możliwe opady gradu. Temperatura maksymalna od 16 st. C w kotlinach sudeckich i 19 st. C na Dolnym Śląsku do 25 st. C w centrum oraz 29 st. C na Zamojszczyźnie i Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, głównie z kierunków północnych, na wschodzie także wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na wschodzie. Prognoza pogody wskazuje, że opady deszczu oraz burze, wystąpią głównie na południu i w centrum kraju. Najmniej deszczu na krańcach wschodnich. Prognozowana suma opadów do 30 mm, w Karpatach do 40 mm. Temperatura minimalna od 14 st. C do 19 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, jedynie na południowym wschodzie wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Prognoza pogody

Wtorek będzie pochmurny z opadami deszczu i burzami

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na północy Lubelszczyzny i wschodzie Mazowsza na ogół bez opadów, poza tym opady deszczu oraz burze, głównie w pasie od wschodniego Pomorza i Warmii po Górny Śląsk i Małopolskę oraz Podkarpacie. Prognoza pogody wskazuje, że suma opadów w czasie burz wyniesie do 30 mm, w Karpatach do 40 mm. Temperatura maksymalna od 17 st. C w kotlinach sudeckich i około 20 st. C na zachodzie i nad morzem do 25 st. C do 31 st. C na krańcach wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W poniedziałek w Warszawie w zachmurzenie małe i umiarkowane okresami wzrastające do dużego aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu oraz burz. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna 27 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz przelotne opady deszczu. Możliwe słabe burze. Prognoza pogody przewiduje, że suma opadów w czasie burz wyniesie do 10 mm. Temperatura minimalna 19 st. C. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Temperatura maksymalna 30 st. C. Wiatr przeważnie słaby, wschodni i północno-wschodni.

Czytaj też: IMGW: Tegoroczny sierpień już bije rekordy gorąca

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023