Talk icon

Informacje

29-08-2022

Autor: Karol Pepliński

IMGW: Poniedziałek pogodny na zachodzie. Na wschodzie deszczowo

IMGW

Dyżurna synoptyk IMGW Ilona Bazyluk poinformowała, że w poniedziałek w kraju będzie dużo chłodniej niż w ostatnich dniach.

Instytut spodziewa się deszczu na wschodzie i na Pomorzu. Z kolei w centrum i w zachodniej części będzie pogodniej i nie powinno padać. Wschodnia i północna część Polski znajduje się pod wpływem niżu, w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, zachodnia i południowa część kraju jest w zasięgu słabego klina wyżu znad Morza Norweskiego. Z zachodu napływa umiarkowanie ciepłe powietrze polarne morskie, na wschodzie zalega ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Prognoza IMGW na poniedziałek

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane wzrastające miejscami do dużego, głównie na północy i wschodzie. Jak poinformowała Bazyluk, będzie padało na wschodzie kraju i na Pomorzu. Na wybrzeżu, północnym wschodzie i krańcach wschodnich miejscami burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 25 mm. Więcej słońca w centrum i na południowym zachodzie. Tam nie powinno padać.

Temperatura maksymalna od 19 stopni Celsjusza nad morzem, 23 stopnie na zachodzie, 25 w centrum do do 26 stopni na południowym wschodzie. IMGW prognozuje wiatr porywisty, zachodni. W czasie burz porywy wiatru osiągną prędkość do 65 km/h.

W nocy na północy kraju mogą pojawić się przelotne, słabe opady deszczu. W centrum i na południu większe przejaśnienia. W kotlinach górskich mgły ograniczające widzialność do 400 metrów. Temperatura minimalna wyniesie od 12 stopni Celsjusza na południu, w centrum 15, zaś na Wybrzeżu do 18 stopni. W kotlinach górskich najchłodniej 8 stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, zachodni i północno-zachodni. Najsilniejsze porywy nad morzem do 50 km/h.

imgw

Czytaj też: IMGW ostrzega przed ekstremalnie wysokim zagrożeniem pożarowym

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023