O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie przed silnymi upałami w Wielkopolsce

IMGW-PIB

IMGW-PIB wydało ostrzeżenie przed upałami dla województwa wielkopolskiego. Najbliższe dni będą bardzo gorące.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał kolejne ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami w regionie. W najbliższych dniach temperatura w Wielkopolsce może wynieść 33 stopnie Celsjusza. Instytut podał, że w regionie prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm

IMGW-PIB wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami

Początkowo ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami zostało wydane tylko dla północnej Wielkopolski. Alert dotyczył 9 powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, obornickiego, pilskiego, szamotulskiego, wągrowieckiego i złotowskiego.

Jak podał IMGW-PIB, do piątku, 19 sierpnia na tym terenie temperatura maksymalna w dzień może wynosić od 30 do 33 stopni, zaś temperatura minimalna w nocy od 18 do 20 stopni.

W poniedziałek po południu wydano kolejne ostrzeżenie – także drugiego stopnia – przed upałami w pozostałej części województwa, zatem alerty obejmują już całą Wielkopolskę.

Wydane w poniedziałek ostrzeżenie IMGW-PIB (dla pozostałych 26 powiatów) obowiązuje od godz. 12. we wtorek do godz. 20. w piątek. W tym czasie temperatura maksymalna w dzień może wynieść od 29 stopni C do 32 stopni C, a w czwartek i piątek – 18 i 19 sierpnia – do 33 stopni C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 18 – 22 stopni C, tylko w nocy z wtorku na środę – 16 i 17 sierpnia – od 16-19 stopni C.

IMGW-PIB pogoda

Burze z gradem w Wielkopolsce

W poniedziałek – do północy – na terenie całego województwa obowiązuje także ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

IMGW-PIB podał, że w regionie prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami może spaść grad. 

Jak informuje dziś IMGW, we wtorek w kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. W nocy na zachodzie kraju zachmurzenie małe; na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami, możliwy grad.

Sprawdź: IMGW: Wtorek zapowiada się upalny oraz burzowy

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023