Talk icon

Informacje

25-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

IMGW ostrzega przed ekstremalnie wysokim zagrożeniem pożarowym

IMGW

Przed ekstremalnie wysokim zagrożeniem pożarowym w czwartek i piątek ostrzega IMGW. Ma ono związek z wysokimi temperaturami i brakiem opadów.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada też, że będzie ono rosnąć, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Synoptycy Instytutu wyliczają zagrożenie na podstawie wielu czynników, m.in. wilgotności i temperatury gleby, zawartości w niej wody, szybkości rozprzestrzeniania się ognia.

IMGW: Zagrożenie pożarowe jest ekstremalnie wysokie

"Zagrożenie pożarowe na wschodzie Polski jest ekstremalnie wysokie i wciąż będzie rosnąć, gdyż to tam utrzymają się najdłużej wysokie temperatury i brak opadów" – przekazał w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W czwartek ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe będzie w sześciu województwach – wynika z infografiki przygotowanej przez synoptyków. Niebezpiecznie będzie przede wszystkim w województwie lubelskim, podlaskim i podkarpackim. Strefy ekstremalnie wysokie zagrożenia będą także w województwach mazowieckim, świętokrzyskim, a lokalnie w warmińsko-mazurskim i łódzkim.

IMGW

Synoptycy IMGW wyliczają zagrożenie na podstawie wielu czynników, m.in. wilgotności i temperatury gleby, zawartości w niej wody, szybkości rozprzestrzeniania się ognia.

Według prognoz w piątek sytuacja będzie jeszcze poważniejsza. W strefie ekstremalnie wysokiego zagrożenia znajdzie się już zdecydowana większość województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego, a na liście zagrożonych znajdzie się także małopolskie.

Czytaj też: IMGW: Tegoroczny sierpień już bije rekordy gorąca

PAP/fot.gov

swiatrolnika.info 2023