Talk icon

Informacje

21-07-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

IMGW informuje: Noc z czwartku na piątek będzie tropikalna

IMGW

W nocy z czwartku na piątek IMGW informuje, że w zachodniej i centralnej części Polski będziemy mieli do czynienia z tak zwanymi tropikalnymi nocami.  

Informację tę przekazała Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Ostatniej nocy tropikalne noce miały miejsce na północnym zachodzie kraju, gdzie w Słubicach temperatura minimalna wyniosła prawie 23 stopnie Celsjusza.

IMGW: Dzisiejsza noc będzie tropikalna

Określenia tropikalnych nocy używa się w przypadku, gdy temperatura po zachodzie słońca nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Zdaniem specjalistów z IMGW, występowanie zjawiska dla mieszkańców domów pozbawionych klimatyzacji wiąże się z problemami z zasypianiem, duchotą i brakiem wypoczynku i regeneracji. Dotyczy to szczególnie terenów miejskich, gdzie wśród budynków powstają wyspy ciepła utrzymujące się przez wiele godzin.

"Ostatniej nocy tropikalne noce miały miejsce na północnym zachodzie kraju, gdzie w Słubicach temperatura minimalna wyniosła prawie 23 stopnie Celsjusza. W nocy z czwartku na piątek wartości około 20 stopni należy spodziewać się także w Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej, Kujawach i w zachodniej części Mazowsza" – przekazała Anna Woźniak z IMGW.

IMGW

Zdaniem synoptyków dopiero z soboty na niedzielę spodziewany jest w Polsce front atmosferyczny, który powinien przynieść w całym kraju obniżenie temperatury poniżej 30 stopni Celsjusza.

Czytaj też: IMGW: W czwartek rekordy temperatur na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce

PAP/fot.Rawpixel

swiatrolnika.info 2023