O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ile wynosi VAT na nawozy po 16 lipca 2022 roku? Odpowiadamy!

Ile wynosi VAT na nawozy

Ile wynosi VAT na nawozy? Jest to kwestia interesująca rolników oraz księgowych, ponieważ czasowa obniżka tego podatku obowiązywała do 31 lipca.

Zgodnie z ustawą 0 proc. stawka VAT obejmie podstawowe produkty żywnościowe i napoje opodatkowane obecnie stawką 5 proc., czyli mięso i ryby oraz przetwory z nich; produkty mleczarskie; warzywa i owoce i przetwory z nich; zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze; niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Zerowa stawka podatku

Ile wynosi VAT na nawozy? Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka podatku VAT na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Niższy VAT staje się faktem. Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, które mówi, że po 16 lipca produkty nawozowe będą objęte stawką zerową podatku VAT.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w poniedziałek projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Jego celem jest utrzymanie tarczy antyinflacyjnej w niezmienionym zakresie, jeśli chodzi o produkty nawozowe.

Ile wynosi VAT na nawozy

Ile wynosi VAT na nawozy? Nowe rozporządzenie

Zatem, ile wynosi VAT na nawozy? Jak wyjaśniło MF w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, od 16 lipca br. wejdzie w życie rozporządzenie unijne, które ustanawia definicje, wymagania oraz reguluje obrót na rynku unijnym towarami wykorzystywanymi w produkcji rolnej (produkty nawozowe), w tym m.in. polepszaczami gleby, biostymulatorami niemikrobiologicznymi oraz podłożami do upraw.

Wskazane produkty stanowią odpowiednik będących przedmiotem obrotu krajowego: środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw, uregulowanych dotychczas w ustawie o nawozach i nawożeniu.

"W związku z wejściem w życie rozporządzenia (...) tego rodzaju towary unijne nie będą objęte od 16 lipca 2022 r. regulacjami przepisów krajowych (tj. ustawy o nawozach i nawożeniu), wskazane kategorie produktów unijnych (tj. polepszacze gleby, biostymulatory niemikrobiologiczne oraz podłoża do upraw, z wyłączeniem podłoży mineralnych) nie będą mogły korzystać z obniżonej stawki podatku VAT na podstawie przepisów o VAT, które w tym zakresie wprost odwołują się obecnie do przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu" – stwierdzono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Czytaj również: Ministerstwo Finansów: Produkty nawozowe z 0 proc. VAT po 16 lipca

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023