O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Ile kosztuje alpaka? Ceny są bardzo różne i niekoniecznie zależą od rasy

Ile kosztuje alpaka? Ceny są bardzo różne

Ile kosztuje alpaka? Na cenę tego zwierzęcia nie konieczne wpływa rasa, lecz pochodzenie, jakość danego osobnika, wygląd, prawidłowa budowa, a także jakość włókna. Ceny alpak w Polsce są różne. Za młodą samice zapłacimy 7 tys. zł, za matkę już nawet 30 tys. zł. Z kolei ceny samców zależą od ich reprodukcji. Cena samca z tytułem championa sięga nawet 60 tys. zł. 

Ile kosztuje alpaka? Co wpływa na cenę alpak w Polsce?

Podejmując decyzję o hodowli alpak, wybrać możemy rasę Suri lub Huacya. Suri ma znacznie dłuższą okrywę włosową, przez co jest w Europie Zachodniejile kosztuje alpaka samica uznawana za droższą. Alpaka Suri jest znacznie droższa niż Huacaya, ponieważ jest mniej liczna, a jej wełnę wykorzystuje się zdecydowanie chętniej w przemyśle. To ile kosztuje alpaka zależy przede wszystkim od płci, wieku danego osobnika, wyglądu, typu budowy oraz jakości włókna. Młoda samica alpaki kosztuje około 7-8 tys. zł. Z kolei ceny matki oscylują między 25, a 30 tys. zł.

Ile kosztuje alpaka-samiec? W przypadku samców ceny wyglądają nieco inaczej. Kastrowany samiec alpaki kosztuje o wiele mniej niż samiec przeznaczony do reprodukcji. Kastrowanego samca można kupić nawet za 1500 zł. Przy wyborze samca reproduktora hodowcy kierują się jego wyglądem, typem budowy oraz usposobieniem, gdyż to w głównej mierze wpłynie na przyszłość hodowli. Przyzwoitego samca do krycia można kupić już za 15 tys. zł. Jeśli jednak chcemy mieć bardzo dobrego reproduktora np. z tytułem championa, to musimy zapłacić za niego 50-60 tys. zł.

Przeczyta także: Rasa owiec Merynos radziecki przetrwała na terytorium Stawropola

Hodowla alpak

Hodowla alpak dostarcza włókna, lecz oprócz tego możemy zyskać ze sprzedaży samic ciężarnych i samców rozpłodowych. To ile kosztuje alpaka nie powinno nas odstraszyć, gdyż zainwestowane pieniądze w te zwierzęta mogą zwrócić się z nawiązką. 

Alpaki wykorzystywane są również do alpakoterapii. Z uwagi na to, że są bardzo łagodne, spokojne, nie boją się ludzi, a nawet lubią ich towarzystwo, świetnie sprawdzają się przy leczeniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Podczas spacerowania z nimi, przytulania się do nich, rozluźniają się mięśnie i koją nerwy. 

hotmoney.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023