Talk icon

Informacje

22-11-2022

Autor: Świat Rolnika

Idzie kryzys! Polacy oszczędzają nawet na nabiale i mięsie

Polacy oszczędzają

Nadciąga kryzys, a Polacy coraz mocniej zaciskają pasa i oszczędzają już na wszystkim. Już ponad 400 tys. gospodarstw zrezygnowało z kupowania alkoholi, ale też masła.

Jak czytamy w poniedziałek w "Rzeczpospolitej", tylko co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce nie ogranicza wydatków, również na podstawowe produkty. Gazeta pisze, że Polacy coraz mocniej odczuwają zarówno wzrost opłat za energię czy skok cen w sklepach, co przekłada się na ich zakupy i wydatki, z których mogą zrezygnować.

Polacy coraz mocniej oszczędzają

Jak podała "Rz" powołując się na dane GfK, po kilkaset tysięcy gospodarstw w tym roku zrezygnowało z zakupów takich kategorii jak mocne alkohole, masło czy sypkie herbaty i kawa rozpuszczalna. Polacy coraz mocniej oszczędzają, a jak wynika z danych GfK, które "Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza, aż 89 proc. gospodarstw wręcz musi oszczędzać.

Co trzecie jest w złej sytuacji finansowej, wśród nich to nawet cięcia codziennych wydatków. Ogółem na rozrywkach poza domem, jedzeniu w restauracjach, podróżach po zakupy ubrań i butów oszczędza od 36 do 46 proc. Polaków. Oszczędności widać także w przypadku żywności, co przekłada się także na miejsca robienia zakupów.

,,Rośnie ich częstotliwość w dyskontach i supermarketach lokalnych, a w sklepach małoformatowych sieciowych nie maleje, podczas gdy w małym formacie niesieciowym częstotliwość maleje o 7 proc. – szukamy zatem placówek potencjalnie atrakcyjnych cenowo i asortymentowo" – mówi "Rz" Szymon Mordasiewicz, dyrektor komercyjny Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.

,,Po dziewięciu miesiącach 2022 r. wartość dóbr spożywczych zakupionych przez polskie gospodarstwa domowe wzrosła o 10,3 proc. i był to efekt wzrostu cen. W tym samym czasie wielkość zakupów skurczyła się o 2 proc. Kupujemy już mniej, ograniczając wydatki, ale płacimy więcej" – dodaje.

Polacy oszczędzają

Czytaj też: "Puls Biznesu": Masowe bankructwa firm. Jest ich coraz więcej

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023