O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

HydroALERT uruchomiony; serwis będzie prognozował niebezpieczne zjawiska

HydroALERT

IMGW uruchomiło serwis hydroALERT. Od środy będzie on zamieszczać informacje o gwałtownych wzrostach stanu wody w rzekach. 

Na serwisie publikowane będą także informacje o wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, wezbraniach z przekroczeniem stanów alarmowych lub suszy hydrologicznej.

HydroALERT to nowy serwis uruchomiony przez IMGW

"Zmiana klimatu, objawiająca się głównie zwiększeniem częstotliwości występowania i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych, powoduje wzrost zagrożeń meteorologicznych i hydrologicznych w Polsce" – przestrzegł dr Paweł Przygrodzki, dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW.

Stąd koncepcja hydroAlertu, czyli prognozy niebezpiecznych zjawisk hydrologicznych.

"Jest jedną z odpowiedzi IMGW-PIB na zapotrzebowanie na produkty i usługi, ma na celu podnoszenie świadomości i bezpieczeństwa społeczeństwa, ochronę działalności gospodarczej oraz środowiska i dóbr kulturalnych" – dodał dyrektor.

HydroALERT

Serwis hydroALERT będzie dostępny w serwisie pogodowym dla Polski od środy. Można go będzie znaleźć na platformie meteo.IMGW.pl. Prognoza będzie wydawana na 72 godziny – kolejne 3 dni z podziałem na każdą dobę; serwis będzie informował o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk hydrologicznych w danej zlewni lub jej fragmencie.

"Do zjawisk, które uwzględnia hydroALERT, należą m.in.: gwałtowne wzrosty stanu wody, wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych lub susza hydrologiczna. Niezależnie od hydroALERTu, na tym samym terenie może obowiązywać również ostrzeżenie hydrologiczne, które ma wyższy priorytet" – poinformował IMGW.

Czytaj też: Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 31 maja i 1 czerwca

PAP/fot.Flickr/Pxhere

swiatrolnika.info 2023