O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Hybrydy wilka w niemieckiej Turyngii. Szczenięta do odstrzału

Hybrydy wilka

W Turyngii za pomocą zdjęć z kamery dzikiej przyrody zostały wykryte hybrydy wilka. Zgodnie z prawem pięć szczeniąt ma zostać rozstrzelanych.

W jednym z niemieckich krajów związkowych, Turyngii, wilk został ponownie skojarzony z psem domowym. Jak donosi właściwe Ministerstwo Środowiska, od 8 sierpnia na zdjęciach z fotoradarów można zobaczyć pięć szczeniąt wilków w wieku około 12 tygodni. Według ekspertów z Wolf Competence Center są to wyraźnie hybrydy.

Odstrzał w imię idei ochrony gatunku

,,Zgodnie z regulacjami zawartymi w federalnej ustawie o ochronie przyrody władze są zobowiązane do usunięcia mieszańców ze środowiska naturalnego w celu zapewnienia dalszego istnienia wilka jako gatunku ściśle chronionego na mocy europejskiego i krajowego prawa ochrony przyrody. W związku z tym szczenięta mają być odstrzelone’’ – informuje ministerstwo.

Już wiosną 2019 w Turyngii doszło już do krycia wilka z psem. W tym czasie wilczyca skojarzyła się z psem na dawnym poligonie wojskowym w Ohrdruf. Później sama miała szczenięta ze swoim hybrydowym potomstwem. Tamte hybrydy wilka również zostały wypuszczone na odstrzał.

Hybrydy wilka w Polsce

Warto zaznaczyć, że w Polsce również spotkać można hybrydy wilka. Pod koniec kwietnia bieżącego roku fotopułapka zamontowana przez leśników w Leśnictwie Kłębowo na Warmii zarejestrowała liczącą trzy osobniki watahę wilków, którym towarzyszył inny, czwarty osobnik. Był on wyraźnie inny: miał czarne ubarwienie i nieco inną budowę.

,,Osoby, które poprosiliśmy o konsultacje, stwierdziły, że ten odmienny osobnik to hybryda wilka i psa. Dlatego zalecono odłowienie jej z watahy wilków" – powiedziała rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz. Dodała, że w ocenie ekspertów hybryda była w złej kondycji, m.in. kulała.

Hybrydy nie są pożądane w środowisku, dlatego RDOŚ zalecił leśnikom, by odłowili zwierzę. W okolicy, w której była notowana ta wataha, leśnicy uruchomili fotopułapki, by zlokalizować stado, ale na razie bezskutecznie.

Czytaj również:Wilk zabił 12 sztuk bydła w Szwajcarii. Zwierzę odstrzelono

Agrarheute /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023