Talk icon

Informacje

28-07-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Holenderscy rolnicy zablokowali autostrady. W ruch poszły płonące opony

Holenderscy rolnicy

Holenderscy rolnicy zablokowali w czwartek kilka autostrad w całym kraju – informuje zarządzająca drogami agencja Rijkswaterstaat (RWS). 

Według niej podpalane są opony i bele słomy, a na jezdnię zrzucany jest azbest. Z informacji Rijkswaterstaat wynika, że autostrady i drogi, które do nich prowadzą, były zamknięte w wielu miejscach kraju. Jedna z głównych dróg Holandii, autostrada A1, została zablokowana w okolicach Apeldoorn we wschodniej części Niderlandów. Premier Mark Rutte twierdzi, że działania „małej grupy rolników” są „nie do zaakceptowania” i zagrażają życiu.

Holenderscy rolnicy protestują kolejny dzień

Po tym, jak w środę protestujący przeciwko rządowym planom redukcji emisji tlenku azotu zablokowali szereg autostrad we wschodniej części Holandii, ustawiając na jezdniach bele słomy lub wzniecając pożary na poboczu, następnego dnia doszło do kolejnych działań utrudniających ruch drogowy.

Z informacji Rijkswaterstaat wynika, że autostrady i drogi, które do nich prowadzą, były zamknięte w wielu miejscach kraju. Jedna z głównych dróg Holandii, autostrada A1, została zablokowana w okolicach Apeldoorn we wschodniej części Niderlandów. Holenderscy rolnicy zrzucili na drogę azbest, który został uprzątnięty po godzinie 13.30.

Zablokowana jest autostrada A35 w okolicach Azelo przy granicy z Niemcami. Jak informuje dziennik „Tubantia” dziesiątki traktorów blokują ją w obu kierunkach.

Z poważnymi utrudnieniami muszą się także liczyć kierowcy jadący autostradą A7 w okolicach Groningen na północy kraju – informuje RWS. Tam na drodze wyrzucone zostały blokujące ruch śmieci.

Holenderscy rolnicy

Premier Holandii potępił protesty

Jak informuje portal NOS firmy mającej uprzątnąć zapory na drogach, które ustawili protestujący holenderscy rolnicy, otrzymują telefony z pogróżkami i dlatego wiele z nich zrezygnowało z wykonania prac.

„Listy nazw firm z telefonami krążą w grupach czatowych radykalnych rolników i ich sympatyków, są tam m.in. zdjęcia i filmy firmowych samochodów” – czytamy na portalu.

Do tej sytuacji odniósł się premier Rutte, który napisał w czwartek na Twitterze, że „protesty małej grupy rolników na autostradach są nie do zaakceptowania” a „grożenie ludziom, którzy pomagają w sprzątaniu, przekracza wszelkie granice”.

Szef rządu deklaruje wsparcie dla policji oraz pracowników Rijkswaterstaat i podkreśla, że „te zagrażające życiu działania muszą się skończyć”.

Czytaj też: Organizatorzy protestów rolniczych w Holandii przyjechali do Warszawy

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023