O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Holandia łamie sankcje? Jedna z firm handluje rosyjskim zbożem

sankcje

Dziennik „De Volkskrant” alarmuje, że holenderska firma Viterra łamie sankcje i ogromne zyski z handlu rosyjskim zbożem, napełniając wojenny skarbiec Putina.

Jak informuje gazeta, obroty firmy, która jest jednym z największych na świecie handlarzy zbożem i jednocześnie największym zagranicznym eksporterem zboża w Rosji, dzięki wzrostowi cen żywności ostatnio niemal się podwoiły.

Viterra omija sankcje

„De Volkskrant” zauważa, że wszystko odbywa się w cieniu, albowiem oczy świata zwrócone były na Ukrainę, która od miesięcy nie mogła eksportować zboża z powodu blokady przez rosyjską marynarkę wojenną. Tymczasem handel zbożem, zarówno rosyjskim, jak i tym skradzionym Ukrainie, trwa w najlepsze.

„Podczas gdy takie firmy jak Shell i McDonald's, wycofały się z Rosji po inwazji tego kraju na Ukrainę, często z ogromnymi stratami, handlująca zbożem Viterra, zdecydowała się pozostać” – czytamy w dzienniku.

Firma operuje m.in. w porcie Tamań na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego.

Dziennik przypomina, że handel żywnością jest zwolniony z sankcji wobec Rosji, jednak zabroniona jest współpraca z podmiotami, na które nałożono sankcje.

„Holendrzy obsługują terminal zbożowy z rosyjskim partnerem, którego udziałowcami, według naszych ustaleń, jest rosyjski bank VTB oraz dwóch oligarchów” – napisał „De Volkskrant” i wskazuje, że bank jest ściśle powiązany z Kremlem i został objęty unijnymi sankcjami.

Firma odpowiada, że pomimo wojny musi nadal dostarczać żywność na świecie.

„Napełnia przy okazji wojenny skarbiec Kremla” – ocenia holenderski dziennik.

sankcje

Czytaj też: Morawiecki: Widzimy, że sankcje na Rosję zaczynają działać

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023