O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF znów atakuje. To już 122 ognisko choroby u świń w Polsce

ASF

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet - PIB Puławy, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o 122 ognisku ASF u świń w 2021 r.

Lekarze Weterynarii apelują do wszystkich rolników utrzymujących świnie o przestrzeganie zasad bioasekuracji w gospodarstwach. Bioasekuracja jest jednym z głównych ogniw łańcucha walki z chorobą. Przestrzeganie jej zasad jest dla hodowców trzody chlewnej ważne nie tylko ze względów sanitarnych. Praktyka pokazuje, że uchybienie w stosowaniu obowiązujących zasad może być podstawą odmowy wypłaty odszkodowania.

ASF znów zaatakował

Ognisko ASF nr 2021/122 (ognisko pierwotne) wyznaczono 26 listopada 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 64 świnie (tuczniki), położonym w miejscowości Łosień, w gminie Piekoszów, powiat kielecki, województwo świętokrzyskie. Gospodarstwo położone jest poza obszarami objętymi ograniczeniami wymienionymi w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Pierwsze ognisko w zachodniej części regionu świętokrzyskiego

Zaledwie kilka dni temu pierwsze ognisko afrykańskiegoASF pomoru świń potwierdzono w zachodniej części województwa świętokrzyskiego. Chorobę wykryto w gospodarstwie w miejscowości Nowy Dwór w powiecie włoszczowskim, gdzie hodowano ponad 130 świń. Jak poinformowało w piątek starostwo powiatowe we Włoszczowie, w związku z wykryciem ogniska, decyzją wojewody świętokrzyskiego w powiecie wprowadzono obszar zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska.

Obszar obejmuje miejscowości: Krasocin, Lipie, Borowiec, Sułków, Nowy Dwór i Ostrów. Dodatkowo część gmin Krasocin, Włoszczowa i Kluczewsko, położonych do 10 km od ogniska, znalazło się w obszarze zagrożonym. W obszarach obowiązują ograniczenia ASF w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.

W Nowym Dworze utrzymywano 135 świń. Trzoda musiała zostać zlikwidowana. 20 listopada kolejne ognisko potwierdzono w powiecie kieleckim. W Drugni Rządowej (gmina Pierzchnica) zachorowało stado liczące 34 sztuki. W związku z tym wprowadzono nowe obszary z ograniczeniami, które oprócz powiatu kieleckiego obejmują również sąsiedni powiat jędrzejowski. Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaapelował do wszystkich rolników utrzymujących świnie o przestrzeganie zasad bioasekuracji w gospodarstwach.

Czytaj też: Krzysztof Ciecióra: W walce z ASF konieczna jest redukcja populacji dzików

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023