O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-11-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Konik polski, czyli wciąż niedoceniana polska rasa konia

Konik polski

Konik polski to polska rasa konia, która jest długowieczna, odporna na choroby oraz trudne warunki utrzymania. Konik polski późno dojrzewa, bo od 3 do 5 lat, ma twardy róg kopytowy, co umożliwia mu prace na twardym podłożu bez podkucia. Konie tej rasy charakteryzują się wieloma czynnikami pozytywnymi, dlatego też są coraz częściej używane w gospodarstwach rolnych i sadownictwie.

Konik polski – zarys historyczny rasy

Pierwsze próby hodowli konika polskiego odnotowuje się na rok 1923 w Państwowej Stadninie Koni w Janowie Podlaskim oraz na 1928 rok w Folwarku Dworzyszcze, należącym do Liceum Krzemienieckiego. Nazwa konik polski została wprowadzona przez Profesora Tadeusz Vetulaniego. To jego działania spowodowały, że w 1936 roku w rezerwatach w Puszczy Białowieskiej, zaczęto odtwarzać konika o cechach tarpana. W 1939 roku stworzone stado liczyło już 40 sztuk, natomiast II wojna światowa doprowadziła do upadku tarabanu i wywiezienia niektórych osobników za granicę. Po II wojnie światowej, w 1949 roku, w Popielnie, zaczęto odbudowywać hodowlę. W 1955 roku nad stadniną piecze zaczęła pełnić Polska Akademia Nauk.konik polski 5655

Konik polski – użytkowanie

Konie tej rasy charakteryzują się wieloma czynnikami pozytywnymi, dlatego też są coraz częściej używane w gospodarstwach rolnych i sadownictwie. Szczególne zalety konika polskiego to brak wybredności pokarmowej, dobre zdrowie, odporność, płodność, zdolność adaptacji, wytrwałość i łagodność. Konie te przyzwyczajone są do chowu wolnego i nie wymagają stajni. Zwierzęta wykorzystuje się również w hipoterapii, ponieważ przejawiają łagodne cechy charakteru. Co więcej wojsko również znalazło pozytywne aspekty w konikach polskich i stosuje je jako wierzchowce w jeździectwie rekreacyjnym. Ponadto polskiego konika spotkać można również w lekkich zaprzęgach, ponadto także na otwartych przestrzeniach, gdzie pielęgnują krajobrazy oraz w hodowlach jako rezerwy genetyczne.

Czytaj także: Rolnicy mogą uchronić się przed wszczętą egzekucją. Ekspert podpowiada, jak wybrnąć z długów

Konik polski – hodowla

Choć rasa ta do złudzenia przypomina konia tarpana nie są one połączone genetycznie. Głównymi ośrodkami hodowlanymi konika polskiego jest Popielno, Stadnina Koni Racot, Stado Ogierów Sieraków, Stadnina Koni Dobrzyniewo; Państwowa Stadnina Koni w Jeżewicach, natomiast w warunkach naturalnych żyją one w rezerwatach: Roztoczański Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Stacja Doświadczalna w Stobnicy prowadzona przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Od 2007 roku istnieje program introdukcji konika polskiego w Bieszczadach, a dokładnie w dawnej wsi Radziejowa. Celem powyższego programu jest kilkuletnia adaptacja konika, a następnie po ukształtowaniu się tabunów z naturalnie powstałymi strukturami społecznymi Konik polski pełnić ma następnie funkcję naturalnego dbania o ekologię i krajobraz, który stanowić będą łąki, pastwiska, tereny leśne. Zwierzęta te dbają o równomierny system rozwoju krzewów i drzew.

Źródło: CDR

 

swiatrolnika.info 2023