Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Hodowla gołębi – tradycja znana od czasów Starożytnego Rzymu

Hodowla gołębi

Hodowla gołębi rozpoczęła się w okresie od XII do VIII wieku przed naszą erą, a pierwsze poradniki powstały w czasach Starożytnego Rzymu.

Samo hodowanie gołębi w celach zarobkowych wymaga sporego zakresu wiedzy, wszystko po to by utrzymać zwierzęta w odpowiedniej formie, wyeksponować ich najlepsze cechy, prowadzić odpowiedni rozród. Tysiące lat hodowli doprowadziły do momentu, kiedy możemy wybierać z dużej ilości różnych ras gołębi. Możemy wybierać między osobnikami sportowymi, przeznaczonymi na mięso, czy też po prostu ozdobnymi.

Charakterystyka hodowli gołębi

Hodowla gołębi musi się rozpocząć od odpowiedniego wyboru rodzaju rasy. Od tego będzie zależeć, w jaki sposób będziemy o zwierzaki dbać. Hodowla gołębi sportowych, w tym tych pocztowych będzie się zdecydowanie różnić od tych hodowanych do ozdoby.

Po wyborze rasy należy się zaopatrzyć w gołębnik, a także odpowiednie wyposażenie. To właśnie dużą część życia gołębie będą spędzać w gołębniku. Może być on dobudówką do istniejącej zabudowy, bądź też osobną konstrukcją. Najważniejsze jednak jest to, że musi być to miejsce suche, ciepłe i takie, które łatwe jest wyczyścić. Ważną sprawą jest też zabezpieczenie gołębnika przed drapieżnikami.

Do podstawowego wyposażenia każdego hodowcy muszą należeć karmniki oraz poidła. Muszą być one dostosowane do ilości ptactwa. Należy wybrać takie modele, które łatwo jest utrzymać w czystości. Dodatkowym wyposażeniem są regały lęgowe, czyli miejsce, gdzie rozród gołębi może przebiegać w spokojny i bezpieczny sposób. Warto dokupić również siodełka dla gołębi, a także basen kąpielowy.

Hodowla gołębi

Hodowla gołębi – gdzie zakupić ptaki?

Hodowla gołębi rozpocznie się od zakupu paru ptaków. Dlatego ważne jest wybranie odpowiedniego hodowcy. Powinna być to hodowla profesjonalna, zaufana, a także renomowana. Jest to gwarancją zdrowia gołębi, co jest niezwykle ważne dla początkujących pasjonatów. Szczególną uwagę powinno się zwrócić podczas zakupów ptaków sportowych, najlepiej od hodowców, którzy startują w zawodach, a ich gołębie odnotowują duże sukcesy.

Zakup ptaków od osoby, która startuje w zawodach jest prostym sposobem na posiadanie, chociaż minimum pewności o dobrym źródle zakupu. Jednakże, powinniśmy zwrócić uwagę by hodowca był uznany przez wiele sezonów. Jeden dobry sezon może zdarzyć się każdemu.

Czytaj również: Hodujesz gołębie? Musisz powiadomić inspekcję weterynaryjną!

Zooart/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022