O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Hodowcy świń otrzymają wsparcie? ARiMR: W przyszłym tygodniu rusza nabór

Hodowcy świń ARiMR

Od 18 stycznia hodowcy świń, którzy ponieśli straty z powodu wojny na Ukrainie, będą mogli ubiegać się o nadzwyczajne wsparcie – informuje ARiMR.

Jak dodaje Agencja, pomoc nie może przekroczyć 15 tys. euro. Aby otrzymać wsparcie, hodowcy muszą spełniać jeden z warunków tj. prowadzić produkcję ekologiczną; otrzymać pomoc w ramach „Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego”; otrzymać płatność za zazielenienie lub przeprowadzić inne działania pro-środowiskowe.

Hodowcy świń otrzymają nadzwyczajną pomoc od ARiMR

Wsparcie skierowane jest do rolników prowadzących działalność rolniczą w zakresie chowu lub hodowli świń, jeżeli do 15 maja 2022 r. zgłosili do systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) co najmniej 10 świń urodzonych w siedzibie stada między 1 kwietnia 2021 r. a 31 marca 2022 r oraz do 18 stycznia 2023 r. zgłosili oznakowanie przynajmniej 1 zwierzęcia tego gatunku, które urodziło się od dnia 1 kwietnia 2022 r.

Rolnicy powinni ponadto spełniać jeden z warunków tj. prowadzić produkcję ekologiczną; otrzymać pomoc w ramach „Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego”; otrzymać płatność za zazielenienie lub przeprowadzić inne działania pro-środowiskowe.

Zobacz także: Izdebski: Trzeba skupić się na pomocy hodowcom trzody chlewnej

Jest to zupełnie nowy rodzaj pomocy finansowany z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W projekcie rozporządzenia zapisano, że wysokość pomocy będzie zależała od liczby zgłoszonych świń. Np. jeżeli rolnik zgłosił do rejestru co najmniej 10 sztuk, pomoc wyniesie 2,4 tys. zł, a w przypadku 600 sztuk - 70 tys. zł.

Hodowcy świń ARiMR

Hodowcy świń będą mogli otrzymać pomoc od ARiMR tylko raz i nie może ona 15 tys. euro.

Wnioski będą przyjmowane od 18 do 31 stycznia 2023 r. drogą elektroniczną za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR. 

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023