Talk icon

Informacje

17-03-2022

Autor: Emilia Gromczak

Hochland alarmuje: Koszty wytworzenia mleka będą wciąż rosnąć

Hochland

Hochland Polska alarmuje, że koszty wytworzenia mleka gwałtownie rosną. Sytuacja w związku z wojną w Ukrainie nie napawa optymizmem.

Prezes Zarządu Piotr Knauer zwraca uwagę na obecnie trudną sytuację na rynku. Peturnacje makroekonomiczne m.in. szalejące kursy walut i ceny ropy oraz gazu pogłębiają kryzys. Zarówno koszty wytworzenia mleka, jak i koszty przetwórstwa gwałtownie rosną i co najgorsze, będą rosnąć nadal.

Trudna sytuacja na rynku mleka i przetworów mlecznych

Hochland przestrzega przed obecną sytuacją w Ukrainie. Krzysy pogłębiają sankcje, oczekiwane kontrsankcje ekonomiczne, które wpłyną na ceny pasz oraz rosnące ceny ropy i gazu. Piotr Knauer, Dyrektor Generalny, prezes Zarządu Hochland Polska mówi, że becna sytuacja w mleczarstwie i generalnie w rolnictwie nie napawa optymizmem. Wczoraj w programie “(O)ceny rolnicze” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej informował, że wojna w Ukrainie prowadzi do dalszych wzrostów cen artykułów mleczarskich. Przedstawił również notowania cen produktów gotowych w Polsce i UE oraz podaż mleka surowego w UE, USA i Oceanii.

Drastycznie rosną zarówno koszty wytworzenia mleka, jak i przetwórstwa. Wszystko to odbije się na kieszeniach konsumentów, ponieważ – jak zwraca uwagę prezez Hochland Polska – nie ma szans skompensować takich wzrostów cen wyłącznie z działań wewnątrzfirmowych. Podnoszenie cen ma zapobiec załamaniu się firm mleczarskich oraz gospodarstw rolnych. 

Hochland mleko

Dla Hochland Ukraina to znaczący rynek eksportowy

Ukraina to bardzo ważny rynek eksportowy dla Hochland Polska. Od wielu lat firma działa w tym kraju z partnerem, który umożliwił osiągnięcie znakomitej dystrybucji marki Hochland i Almette. Obecna sytuacja nie napawa optymizmem. Wszystko skupia się teraz na pomocy ofiarom wojny. Knauer poinformował, że aktualnie w firmie pracuje około 30 obywateli Ukrainy. Z kolei towar, który dojechał do Kijowa i stał na składzie celnym, przekazano lokalnym ukraińskim władzom. Hochland współpracuje również z fundacją braci Kliczko, która organizuje przewóz najbardziej potrzebnych towarów do Ukrainy. Na szeroką skalę prowadzone są również zbiórki.

Przeczytaj również: Sprzedaż twarogów na Wielkanoc będzie mniejsza. Oto główne powody

forummleczarskie.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023