Talk icon

Informacje

11-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Hiszpańskie ceny wieprzowiny jeszcze nigdy nie były tak wysokie

ceny wieprzowiny

Ceny wieprzowiny w Hiszpanii jest obecnie na najwyższym poziomie w historii, 1,70 euro za kilogram żywca. Wartość może jeszcze bardziej wzrosnąć.

Hiszpania od początku lipca zmaga się z falami upałów. W tym gorącym okresie świnie jedzą i rosną znacznie mniej niż zwykle, ale w tym roku sytuacja jest ekstremalna. Średnia waga tuszy w Hiszpanii jest obecnie prawie 3 kg niższa od średniej masy tuszy w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Burset zauważa, że ​​liczba świń poddanych ubojowi w Hiszpanii w lipcu jest co najmniej o 20 procent niższa niż w styczniu i lutym. „Nie ma świń, a świnie, które tam są, nie osiągają pożądanej wagi”.

Znaczące straty

Uderzające jest to, że rynek wieprzowiny nie reaguje normalnie na niedobór uboju świń w Unii Europejskiej (UE), zauważa Burset. „Wygląda na to, że wieprzowiny jest wystarczająco dużo, w wyniku czego ceny wieprzowiny nie rośnie lub prawie nie rośnie”. Dlatego nazywa rynek wieprzowiny apatycznym. „Ceny tuczników w sierpniu co najwyżej utrzymają się w Hiszpanii na tak wysokim poziomie” – przewiduje analityk rynku.

To, co się wydarzy, zależy również od rozwoju sytuacji na innych rynkach UE. Według Burset, dwie duże niemieckie rzeźnie, Tonnies i Vion, od tygodni płacą o 10 centów poniżej ceny referencyjnej za świnie. „To może być początek ogólnego spadku cen, ale niemiecka podaż świń jest niska. W efekcie nie da się przewidzieć, co tak naprawdę się wydarzy – mówi. „Jednak jedno jest pewne: zdolność ubojowa w Niemczech jest obecnie zbyt duża”.

Ceny wieprzowiny mocno w górę

Hiszpańskie rzeźnie tydzień po tygodniu ponoszą znaczne straty z powodu zwiększonych kosztów. Przemysł wytwórczy boryka się z ujemnymi marżami, ponieważ nie zdołał w wystarczającym stopniu zaradzić gwałtownym wzrostom cen, które miały miejsce już w marcu. Ponadto hiszpańscy hodowcy trzody chlewnej są na minusie z powodu zwiększonych kosztów. Burset: „Wydaje się niemożliwe, aby trzy najważniejsze ogniwa hiszpańskiej produkcji trzody chlewnej napotkały jednocześnie problemy, ale taka jest rzeczywistość”.

W Chinach Burset zauważa, że ​​ceny wieprzowiny od miesięcy utrzymują się na wysokim lub bardzo wysokim poziomie. Według niego jest to zwykle znak, że wzrost cen za świnie rzeźne jest nieuchronny. I tak też jest. Od kwietnia do czerwca cena wieprzowiny wzrosła z 1,78 euro za kilogram żywej wagi do 3,33 euro.

Ten 87-procentowy wzrost cen sprawia, że ​​Burset wierzy, że Chiny odzyskają wiodącą rolę w imporcie znacznych ilości wieprzowiny przed końcem roku. „Nie sądzę, żeby to była utopia” – informuje portal 3trzy3.com.

Czytaj również: FAO: Światowe ceny mięsa osiągają rekordowy poziom

nieuweoogst.nl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022