Talk icon

Informacje

10-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Hiszpańska wieprzowina będzie eksportowana na peruwiański rynek

Hiszpańska wieprzowina

Po długim procesie, który rozpoczął się w 2018 roku, hiszpańska wieprzowina i produkty uboczne z certyfikatem weterynaryjnym trafią do Peru, które otworzyło swój rynek. Wstępne zezwolenie jest ważne do kwietnia 2021 roku, ponieważ do tej pory władze peruwiańskie nie mogły odwiedzić fabryk w Hiszpanii z powodu pandemii koronawirusa.

Hiszpańska wieprzowina po dwóch latach negocjacji trafi na peruwiański rynek

Oznacza to, że hiszpańska wieprzowina surowa, schłodzona lub w mrożonych kawałkach może być eksportowana do Peru, pod warunkiem posiadania akredytacji hiszpańskiego systemu kontroli. Peru National Agricultural Health Service (Senasa) przyznało w liście z listopada, że ​​standardy w Hiszpanii spełniają wymagania wymagane w Peru. Wstępne zezwolenie jest ważne do kwietnia 2021 roku, ponieważ do tej pory władze peruwiańskie nie mogły odwiedzić fabryk w Hiszpanii z powodu pandemii koronawirusa.

Wymogi zdrowotne przewidują, że produkty wieprzowe muszą pochodzić od zwierząt urodzonych i hodowanych w krajach Unii Europejskiej wolnych od chorób podlegających zgłoszeniu, takich jak na przykład pryszczyca i afrykański pomór świń (ASF).

Ponadto hiszpańska wieprzowina musi zostać przetworzona w rzeźni lub zakładzie pierwotnego przetwórstwa zgodnie z normami Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (HACCP) i jest dopuszczona zarówno przez władze hiszpańskie, jak i peruwiańskie.

Czytaj też: Rosyjska wieprzowina – perspektywy otwarcia chińskiego rynku

Hiszpańska wieprzowina – procedury otrzymania pozwolenia na eksport

Certyfikaty weterynaryjne do tych umów zostałyHiszpanska wieprzowina 022 zatwierdzone już w 2018 roku, kolejne kroki obejmowały generalną autoryzację zakładu. Hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności (MAPA) odniosło się do wniosków Peru o uznanie.

Obejmowało to wypełnienie kwestionariusza przesłanego przez władze peruwiańskie, w tym obszernych informacji na temat urzędowych służb weterynaryjnych i struktury w Hiszpanii, wykazu chorób podlegających obowiązkowi zgłoszenia, planów awaryjnych i systemu kontroli bezpieczeństwa żywności, którym będzie objęta hiszpańska wieprzowina.

Tak zwane „uznanie równoważności” oznacza, że ​​państwo peruwiańskie uważa, że ​​hiszpańskie środki zdrowotne są wystarczające do ochrony zdrowia na jego terytorium, a zatem żadne dalsze indywidualne środki bezpieczeństwa nie są konieczne dla każdego hiszpańskiego przetwórcy.

Według Peruwiańskiego Stowarzyszenia Producentów Wieprzowiny (Asoporci) w 2019 roku Peru zaimportowało 8800 ton wieprzowiny. To spadek o 22 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Chile było jednym z głównych dostawców.

pigprogress.net/fot.Pixabay/Pikist

swiatrolnika.info 2022