Talk icon

Informacje

21-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Hiszpania wciąż płonie. Pożary strawiły już prawie 200 tys. hektarów lasów

Pożary

W ciągu 7 miesięcy pożary strawiły już prawie 0,4 proc. terytorium Hiszpanii, czyli około 200 tys. ha lasów. To najwięcej zniszczonych lasów w Europie.

Najnowsze dane uzyskano z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS), na który powołała się EFE. System bazuje na programie monitorowania satelitarnego Copernicus. Od środy, kiedy zostały przekazane te dane, w ciągu 24 godzin obszar objęty pożarami wzrósł o następne 11 tys. ha. Wielkie obszary w Galicji, Aragonii, Kastylii i Leon nadal płoną.

Pożary trawią Hiszpanię

Według EFFIS Hiszpania jest w Europie najbardziej dotkniętym przez pożary krajem. Dotknęły one prawie 0,4 proc. jej terytorium, dla porównania w Rumunii to prawie 150 tys. ha, Portugalii ok. 46,6 tys. ha, Francji blisko 40 tys. ha, we Włoszech ponad 25 tys. ha.

Te dane znacznie przewyższają te przekazane wcześniej przez rząd w Madrycie, z których wynika, że do 10 lipca spłonęło 70 tys. ha, a jest to dwukrotnie więcej niż w każdym roku w ciągu ostatnich 10 lat.

Tylko od 10 lipca br. zasięg pożarów prawie się potroił. Dodatkowo meteorolodzy w najbliższym czasie nie przewidują opadów. Z pożarami walczy ponad 650 żołnierzy z wojskowej jednostki ratunkowej (UME). Premier Pedro Sanchez, który w środę odwiedził Aragonię, podkreślił, że „kryzys klimatyczny to rzeczywistość”.

„Dwie wielkie fale upałów nawiedziły Hiszpanię w ciągu ostatnich 4 tygodni; temperatury przewyższały 40 st. C w dzień i 25 st. w nocy, co naukowcy prognozowali dopiero na rok 2050” – powiedział.

,,Zmiany klimatyczne zabijają ludzi, są śmiertelnie niebezpieczne dla ekosystemów, stanowią poważne wyzwanie” – dodał.

pożary

Czytaj też: Ogromne pożary z Portugalii i Hiszpanii. Jednym z podpalaczy 14-latek

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023