O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Hipokryzja! Elektrownia węglowa ponownie uruchomiona w Niemczech

Elektrownia węglowa

Z powodu kryzysu gazowego, uruchomiona została w Niemczech stara elektrownia węglowa. Niemiecki oddział Greenpeace nie zaprotestował.

W Niemczech uruchomiono  kolejną elektrownię węglową, aby zmniejszyć zużycie gazu ziemnego w produkcji energii. Rzecznik Uniper powiedział, że elektrownia Heyden w Petershagen w Nadrenii Północnej-Westfalii, na granicy z Dolną Saksonią, została podłączona do sieci w poniedziałek o 5.30 rano.

Greenpeace nie protestuje

Elektrownia węglowa nie przeszkadza aktywistom klimatycznym. Organizacja ekologiczna Greenpeace uważa to za konieczny krok. „Reaktywacja elektrowni węglowych jest smutna, ale konieczna” – powiedział Karsten Smid, klimatolog i ekspert Greenpeace.

„Aby uwolnić się od uzależnienia od dostaw gazu od Putina, musimy najpierw wrócić do elektrowni węglowych. Jednak, aby nie odwrócić ochrony klimatu, wynikające z tego dodatkowe emisje będą musiały zostać zrekompensowane w nadchodzących latach” – dodał.

Greenpeace wezwał także do zakazu eksploatacji elektrowni na węgiel brunatny. Ich zdaniem w trosce o zapewnienie dostaw energii elektrycznej, te szczególnie szkodliwe elektrownie nie powinny być uruchamiane w żadnych okolicznościach, zwłaszcza jeśli zostaną osiągnięte wyznaczone cele klimatyczne. Wysokie ceny prądu i gazu  wymagają oszczędnego korzystania z energii i sprawiają, że elektrownie wiatrowe i słoneczne stają się niekonkurencyjną alternatywą” – stwierdził Smid.

Elektrownia węglowa znowu działa

Uruchomiona w poniedziałek elektrownia węglowa w Petershagen posiada megawatów i dlatego jest jedną z najpotężniejszych elektrowni węglowych w Niemczech. Pierwszy raz została uruchomiona w 1987 roku, a od niedawna znajduje się w rezerwie, co oznacza, że ​​wytwarza energię elektryczną tylko tymczasowo, w ramach stabilizacji sieci. Zgodnie z poprzednią gwarancją ma działać do końca kwietnia 2023 roku.

Zgodnie z przepisami rezerwowe elektrownie  mogą być czasowo ponownie podłączone do sieci, aby zaoszczędzić na zużyciu gazu. Według Federalnej Administracji Sieci Energetycznej gaz stanowił 9,8% produkcji energii elektrycznej w lipcu. Jako pierwsza na początku sierpnia prace rozpoczęły elektrownie węglowe Mehrum w Hohenhameln w Dolnej Saksonii, będące w stanie gotowości, należące do czeskiej grupy EPH.

Czytaj również: Weganka wpadła w furię, bo chłopak jadł szaszłyk z mięsem

DW/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023