O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Henryk Kowalczyk: Zapewnimy rolnikom nawozy w umiarkowanych cenach

Henryk Kowalczyk

Zapewnimy rolnikom nawozy w umiarkowanych cenach – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

Dodał jednak, że nie będą to takie ceny, jakie były w ubiegłym roku. Na pytanie o obawy rolników, że zabraknie nawozów, wicepremier zapewnił, że tak się nie zdarzy. Dodał, że na jesieni nawozów nie zabraknie, bo są zapasy – kilkaset tysięcy ton. Pytany, czy będą dopłaty do nawozów, Henryk Kowalczyk powiedział, że dopłaty do nawozów już były i są jeszcze realizowane.

Henryk Kowalczyk: Nawozów nie zabraknie, bo mamy zapasy

Szef resortu rolnictwa pytany był w Radiu ZET o to, czy wiedział, że dwie spółki azotowe planują czasowe wstrzymanie produkcji nawozów, co może uderzyć w branżę spożywczą. Wicepremier Henryk Kowalczyk powiedział, że nie wiedział. 

"Nie można było tego przewidzieć, że tak mocno gaz zdrożeje" – zaznaczył.

"W poniedziałek ceny gazu wystrzeliły i wtedy zapadła decyzja o wstrzymaniu produkcji, którą spółki ogłosiły we wtorek, (...) wtedy się dowiedziałem " – powiedział.

Na pytanie o obawy rolników, że zabraknie nawozów, wicepremier zapewnił, że tak się nie zdarzy. Dodał, że na jesieni nawozów nie zabraknie, bo są zapasy – kilkaset tysięcy ton.

"Zapewnimy rolnikom nawozy w umiarkowanych cenach" - zapowiedział Kowalczyk. 

"Nie w takich cenach, jak w ubiegłym roku, bo do tego już nie ma powrotu" – dodał.

Pytany, czy będą dopłaty do nawozów, Henryk Kowalczyk powiedział, że dopłaty do nawozów już były i są jeszcze realizowane. 

"Na razie nie przewidujemy dopłat, tylko pomoc w innej formie" – wyjaśnił. Dodał, że tym tematem we wtorek zajmie się rada ministrów i będzie komunikat w tej spawie.

Henryk Kowalczyk

Wicepremier zapewnił, że w Polsce żywności nie zabraknie

Według ministra rolnictwa "cała troska polega na tym, żeby nie przerywać na długo produkcji, bo nawozy rolnikom będą potrzebne na wiosnę w znacznie większej ilości niż na jesień i nie da się wszystkich tych nawozów wyprodukować wiosną".

"Ta produkcja musi być ciągła (...), ale tydzień w tę, czy w tamtą nie ma znaczenia. Gdyby produkcja była wstrzymana na kilka miesięcy, wtedy byłby problem" – tłumaczył.

Wicepremier zapewnił, że w Polsce żywności nie zabraknie. "Gazu w Polsce też nie zbraknie, choć ten będzie drogi" – przyznał Henryk Kowalczyk. 

"Mam zapewnienie o wystarczających zapasach i dostawach gazu do Polski od pani minister klimatu (Anny Moskwy – PAP)" – wyjaśnił.

We wtorek Zarząd Grupy Azoty poinformował o czasowym zatrzymaniu pracy instalacji do produkcji: nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Decyzję uzasadniono "nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego". Analogiczną decyzję o wstrzymaniu produkcji nawozów ze względu na wysokie ceny gazu podjął Anwil, który należy do PKN Orlen. W środę ograniczenie produkcji nawozów ogłosiły również należące do Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

Przedsiębiorcy i organizacje branżowe alarmują, że wstrzymanie produkcji nawozów pociągnie za sobą brak dwutlenku węgla wykorzystywanego m.in. przez browary, zakłady mięsne, producentów napojów czy serów.

W niedzielę wicepremier Henryk Kowalczyk przekazał na Twitterze, że razem z ministrem aktywów państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem pracuje nad systemem, który umożliwi wznowienie produkcji nawozów. "Projekty przedstawimy na najbliższej Radzie Ministrów. Ich wdrożenie rozwiąże problemy z zaopatrzeniem w dwutlenek węgla, a rolnikom ułatwi zakup nawozów" - zapewnił szef MRiRW. Jednocześnie zaapelował, by nie siać paniki.

W poniedziałek PKN Orlen poinformował, że włocławska spółka Anwil, w 100 proc. należąca do Orlenu, zdecydowała o wznowieniu produkcji nawozów azotowych. Grupy Azoty poinformowała z kolei, że pomimo czasowego ograniczenia produkcji w trzech spółkach, realizuje dostawy CO2 do swoich klientów.

Czytaj też: 

PAP/fot.Twitter

 

swiatrolnika.info 2023