Talk icon

Informacje

03-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Henryk Kowalczyk uczestniczył w polsko–saudyjskich rozmowach

Henryk Kowalczyk

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się z ambasadorem Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce Saadem Alsalehem.

Rozmówcy zgodzili się, że nasze kraje łączą przyjazne stosunki, które stanowią doskonałą podstawę do budowania wzajemnie korzystnych relacji handlowych. Wicepremier Kowalczyk potwierdził zainteresowanie zacieśnieniem relacji w obszarze rolnictwa i handlu artykułami rolno-spożywczymi z Arabią Saudyjską. Pozytywnie ocenił postępy w eliminacji barier w dostępie polskich produktów do saudyjskiego rynku.

Rozmowy polsko–saudyjskie

„Polska jako istotny producent żywności jest gotowa do rozszerzenia współpracy z Królestwem Arabii Saudyjskiej w zakresie zwiększenia eksportu i asortymentu produktów eksportowanych na rynek saudyjski” – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Zachęcił też saudyjskich partnerów do zainteresowania się ofertą eksportową polskich jabłek, będących jedną ze specjalności krajowego rolnictwa i docenianych przez konsumentów na całym świecie.

Ambasador Saad Alsaleh przyznał, że Polska jest ważnym partnerem handlowym Arabii Saudyjskiej. Wyraził przekonanie, że zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego jest obecnie dla wielu krajów bardzo ważne. W tym kontekście odniósł się do możliwości pogłębienia współpracy z Polską w zakresie wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi.

Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk o współpracy z Arabią Saudyjską

Wspomniał też o możliwości nawiązania współpracy dotyczącej wykorzystania nowoczesnych technologii w produkcji rolnej. Jednocześnie zwrócił uwagę na możliwość importu saudyjskich daktyli, cieszących się rosnącą popularnością na świecie.

Rozmówcy zgodzili się, że dotychczasowa wymiana handlowa w sektorze rolno-spożywczym nie odzwierciedla rzeczywistego potencjału gospodarczego obu krajów. Wicepremier Henryk Kowalczyk podsumował, że możemy zacieśniać współpracę pod hasłem „jabłka za daktyle”. Jednocześnie wyraził nadzieję, że polsko-saudyjska wymiana handlowa obejmie niebawem dużo szerszy zakres towarowy niż dotychczas.

Czytaj również: Kowalczyk: Najważniejsza pomoc Ukrainie w eksporcie zboża

GOV/fot.GOV

swiatrolnika.info 2023