Talk icon

Informacje

19-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Henryk Kowalczyk spotkał się z nowym ambasadorem Ukrainy

Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk spotkał się dzisiaj po raz pierwszy z ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Ukrainy w RP Wasylem Zwaryczem

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi wysoko ocenił dotychczasową współpracę z Ambasadą Ukrainy w Warszawie. Podkreślił on również zaangażowanie Polski w zapewnienie globalnego bezpieczeństwa żywnościowego poprzez umożliwienie wywozu zboża z Ukrainy do państw trzecich. Niesprowokowana napaść Rosji na Ukrainę postawiła ukraiński sektor rolny w bardzo trudnej sytuacji.

Henryk Kowalczyk pogratulował nowemu ambasadorowi

Wicepremier Henryk Kowalczyk wysoko ocenił dotychczasową współpracę z Ambasadą Ukrainy w Warszawie i życzył, aby rozpoczynająca się misja ambasadora Wasyla Zwarycza przyczyniła się do dalszego zacieśniania relacji polsko-ukraińskich. Ambasador podziękował za wsparcie udzielane Ukrainie przez Polskę w związku z rosyjską agresją wobec Ukrainy.

Henryk Kowalczyk podkreślił zaangażowanie Polski w zapewnienie globalnego bezpieczeństwa żywnościowego poprzez umożliwienie wywozu zboża z Ukrainy do państw trzecich. Zwrócił uwagę na rozwiązania wprowadzone dotąd przez stronę polską w celu przyśpieszenia kontroli żywności przekraczającej polsko-ukraińską granicę. Przedstawił kolejne planowane działania, które powinny wpłynąć na udrożnienie przepływu towarów rolno-spożywczych przez terytorium Polski do innych krajów.

Henryk Kowalczyk

Głównym towarem eksportowanym do Ukrainy są sery i twarogi

Ambasador Wasyl Zwarycz wyraził nadzieję na dalszą pomoc w nadchodzących miesiącach. Zwrócił także uwagę, że rosyjscy okupanci dokonują kradzieży ukraińskiego zboża, które następnie jest wywożone przez jeden z okupowanych portów i sprzedawane jako rosyjskie. Podkreślił gotowość do dalszej obopólnie korzystnej współpracy.

“Ukraina jest ważnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W 2021 r. import z Ukrainy wyniósł 930,4 mln euro” – podkreślił Henryk Kowalczyk

Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 w 2021 r. odnotowany został wzrost polskiego eksportu rolnego na rynek ukraiński o ok. 7 %, który wyniósł 811,3 mln EUR. Do Ukrainy eksportowaliśmy głównie: sery i twarogi (97,2 mln EUR – 12% polskiego eksportu rolnego na Ukrainę), produkty używane do karmienia zwierząt, czekoladę i przetwory zawierające kakao, a także kawę. Niesprowokowana napaść Rosji na Ukrainę postawiła ukraiński sektor rolny w bardzo trudnej sytuacji.

Czytaj też: MRiRW rozmowia z Ukrainą w sprawie przewozu produktów rolnych

gov.pl

swiatrolnika.info 2022