O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Henryk Kowalczyk rozmawiał z rolnikami o sytuacji na rynku zbóż

Henryk Kowalczyk

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk odbył kilka spotkań z rolnikami na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Szef resortu rolnictwa podczas spotkań z rolnikami odnosił się do aktualnej sytuacji na rynku zbóż. Wyjaśnił, że przywożone do Polski ukraińskie zboże wysyłane jest do innych krajów. Przypomniał, że na początku żniw pojawiły się również głosy, które próbowały siać panikę wśród rolników. Niektórzy straszyli, że nie będzie skupu, bo magazyny są zasypane zbożem. Wicepremier pytany przez rolników omówił także bieżącą sytuację na rynku nawozów

Henryk Kowalczyk rozmawiał o eksporcie zboża z Polski

Eksport zboża z Polski był jednym z tematów rozmów z rolnikami w Rakołupach Dużych w gminie Leśniowice. Szef resortu wyjaśnił, że przywożone do Polski ukraińskie zboże wysyłane jest do innych krajów. Podkreślił, że polskie zboże jest także eksportowane, o czym świadczą dane eksportowe.

Przywóz zboża z Ukrainy jest jednak niewystarczający w stosunku do oczekiwań i potrzeb tego kraju, które wynoszą ok. 4,5 do 5 mln ton miesięcznie. Nasze obecne możliwości przeładunkowe to maksymalnie 1 mln ton.

“Apelujemy do Unii Europejskiej, aby realnie pomogła nam w tranzycie zboża z Ukrainy do Europy Zachodniej, a także do Afryki Północnej i na Bliski Wschód, bo tam może być klęska głodu” – zaznaczył Henryk Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk

Szef resortu zdementował fałszywe informacje

Wicepremier Henryk Kowalczyk przypomniał, że na początku żniw pojawiły się również głosy, które próbowały siać panikę wśród rolników. Niektórzy straszyli, że nie będzie skupu, bo magazyny są zasypane zbożem.

“To nie była prawda, ale rozpowszechnianie takich informacji było bardzo niebezpieczne. Na szczęście udało się nad tym zapanować. Skup rozpoczęła Krajowa Grupa Spożywcza. Zaproponowaliśmy także formy skupu z przechowaniem u rolnika i system ten zadziałał” – dodał szef resortu rolnictwa.

Jeżeli będzie brakować powierzchni magazynowej w KGS, skup będzie prowadzony na następujących zasadach: w momencie zgłoszenia zboża do sprzedaży rolnik otrzyma 30 procent należnej zapłaty, a 70 procent po dostawie.

“Na taki zaliczkowy skup, zabezpieczone są środki finansowe w wysokości 430 mln złotych. Na chwilę obecną sytuacja na rynku zbóż jest ustabilizowana. Nie ma już propozycji skupowych po zaniżonych cenach 800 zł za tonę pszenicy. Najbliższe Zamojskie Zakłady Zbożowe oferują dziś 1600 zł za tonę” – poinformował w Rakołupach Dużych szef resortu rolnictwa.

Wicepremier zwrócił uwagę, że sytuacja światowa na rynkach zbóż jest bardzo trudna. Według ukraińskiego ministra rolnictwa plony na Ukrainie mogą być nawet o połowę mniejsze. Zbyt małe są także możliwości eksportowe Ukrainy.

“Dlatego nie można liczyć na obniżkę cen zbóż, bo ceny w Polsce powiązane są z cenami światowymi” – dodał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk: Jesienne zapasy nawozów są wystarczające

We wsi Skierbieszów położonej w powiecie zamojskim odbyło się kolejne spotkanie wicepremiera Kowalczyka z rolnikami. W elewatorze Zamojskich Zakładów Zbożowych wicepremier zapoznał się z warunkami przechowywania rzepaku z tegorocznych zbiorów.  Pytany przez rolników omówił bieżącą sytuację na rynku nawozów

“Grupa Azoty ogłosiła zaprzestanie produkcji nawozów, jednak zapasy na jesienne stosowanie są wystarczające. Na wiosnę sytuacja może być jednak trudna. Nie patrzymy na to biernie. Przygotowujemy z Ministerstwem Aktywów Państwowych system, który umożliwi rolnikom nabycie nawozów po umiarkowanych cenach” – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

W godzinach wieczornych szef resortu rolnictwa spotkał się z rolnikami Podkarpacia we wsi Pobiedno położonej w gminie Bukowsko.

Czytaj też: Henryk Kowalczyk wizytował przejścia graniczne w Medyce i Korczowej

gov.pl

swiatrolnika.info 2023