Talk icon

Informacje

28-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Henryk Kowalczyk złożył deklarację w sprawie “Piątki dla zwierząt”

Henryk Kowalczyk

Chciałbym, żeby Narodowy Holding Spożywczy powstał w pół roku - powiedział w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Przyznał również, że przepisy zawarte w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, tzw. "Piątka dla zwierząt", nie były do końca przemyślane.

Henryk Kowalczyk przyznaje, że wcześniejsza projekt ustawy nie był przemyślany

Powołany we wtorek na stanowisko ministra rolnictwa Henryk Kowalczyk przyznał, że przepisy zawarte w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, m.in. zakazujące hodowli na futra i ograniczające ubój rytualny, "nie do końca zostały przemyślane" Jak przypomina Polska Agencja Prasowa rozwiązania te po uchwaleniu przez Sejm wywołały protesty środowisk rolniczych. Senat wprowadził poprawki, ale nie zostały one poddane pod głosowanie w Sejmie, a więc proces legislacyjny nie został zakończony.

Minister wskazał też, że europejski Zielony Ład ma podnieść dobrostan zwierząt. Wyjaśnił, że chodzi np. o dobrowolne zwiększanie powierzchni klatek czy większe stanowiska dla krów.

Te rozwiązania będziemy promować.

– zaznaczył.

Dodał też, że rolników nie trzeba do takich działań przekonywać, bo "każdy przyzwoity rolnik bardzo dba o zwierzęta, bo to jest jego dochód".

Ustawa przeciw oligopolom spożywczym już przygotowana

Pytany, czy zamierza walczyć z oligopolami spożywczymi,Henryk Kowalczyk Henryk Kowalczyk powiedział, że jest przygotowywana ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Wprowadza ona szerszy zakres kompetencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zapytany, kiedy zostanie powołany Narodowy Holding Spożywczy, Kowalczyk wskazał, że "będziemy bardzo przyśpieszać prace nad NHS". Powiedział, że rozmawiał na ten temat z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.

Chciałbym, żeby ten holding powstał w pół roku.

– zaznaczył Kowalczyk.

Koncepcja NHS zakłada konsolidację firm z branży spożywczej z udziałem Skarbu Państwa w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową S.A.

 Kowalczyk: Istotne problemy to dalej ASF i ceny nawozów

PAP/fot.MRiRW

swiatrolnika.info 2023