Talk icon

Informacje

20-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Henryk Kowalczyk: KGS wprowadzi mechanizm skupu zboża od rolników

Henryk Kowalczyk

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że Krajowa Grupa Spożywcza wprowadzi mechanizm skupu zboża od polskich rolników.

Szef resortu dodał, że rolnicy będą mogli dostarczyć 30 proc. ziarna, a 70 proc. przechować u siebie i dostarczyć później. Rolnik, który może przechować u siebie zboże otrzyma za to wynagrodzenie.

Henryk Kowalczyk o skupie zboża

Jak mówił szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas środowego briefingu "Polski rynek zbóż - eksport, import, zagrożenia", w każdym miejscu Polski, również przy granicy z Ukrainą, prowadzony jest skup zboża po cenach rynkowych. Dodał, że w przypadku firm prywatnych – z szacunku wynika – mają one ponad 7 mln ton możliwości skupowych.

,,Korzystając z tego, że mamy już Krajową Grupę Spożywczą, to ona wprowadza pewne mechanizmy skupowe. Zostały one wypracowane w porozumieniu z rolnikami, organizacjami rolniczymi" – powiedział minister.

Poinformował, że skupem zboża będzie zajmowała się spółka Elewarr, która wchodzi w skład Krajowej Grupy Spożywczej. Minister przekazał, że jej możliwości skupowe wynoszą obecnie ponad 300 tys. ton. Zapewnił, że spółka Elewarr nie skupowała zboża z importu, z Ukrainy, trzymając wszystkie zapasy, możliwości magazynowe dla polskich rolników.

Jak mówił Kowalczyk, biorąc pod uwagę młyny, które są w zasobach KGS, które mają możliwości magazynowe skupu zboża bezpośrednio konsumpcyjnego, czyli nadającego się na mąkę – to jest dodatkowe 60 tys. ton.

,,W tym momencie powierzchnia magazynowa, możliwości skupu bezpośredniego to jest ok. 360 tys. ton" – powiedział.

Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk o nowym mechanizmie KGS

Szef resortu rolnictwa poinformował, że KGS wprowadzi mechanizm skupu zboża od rolników.

,,Rolnik dostarczy 30 proc. ziarna do magazynów. 70 proc. będzie przechowywał rolnik i dostarczy w ciągu kilku miesięcy. Szacuje się, że dwa miesiące są takim optymalnym terminem. Elewarr będzie proponował rolnikowi takie rozwiązanie" – powiedział.

Kolejnym rozwiązaniem – jak przekazał minister rolnictwa – jest skup zboża od rolników, którzy mają możliwości przechowalnicze. W tym przypadku uzyskają oni 30 proc. płatności wartości - po zbadaniu jakościowym, podpisaniu stosownego kontraktu i zapłaceniu później 70 proc. wartości tego zboża przy odebraniu.

,,To jest kolejny element, który chcemy zastosować, oczywiście również płacąc rolnikom za przechowanie. Jeśli rolnik będzie przechowywał kilka miesięcy, to za przechowanie, otrzyma stawkę miesięczną, a całą kwotę wtedy, kiedy dostarczy zboże do magazynów" – tłumaczył wicepremier.

Czytaj też: Kowalczyk: Nie spodziewam się istotnego wzrostu cen żywności

PAP/fot.MRiRW

 

swiatrolnika.info 2023