O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Grypa ptaków odpuszcza; Polska krajem wolnym od choroby?

Grypa ptaków

Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że grypa ptaków kolejny raz odpuszcza, a nasz kraj odzyskuje status wolnego od tej choroby. 

“Główny Lekarz Weterynarii poinformował o złożeniu 21 czerwca 2022 r. do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków z dniem 21 czerwca 2022 r.” – napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie Inspekcji Weterynaryjnej.

Grypa ptaków została stwierdzona w 94 ogniskach w Polsce

"Zgodnie z przepisami Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE, jeżeli zakażenie wirusem grypy ptaków (HPAI) u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu (stamping-out policy) tj. likwidacji zakażonych stad oraz przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania" – wyjaśnił Inspekcja.

W Polsce w okresie XI 2021 – IV 2022 grypa ptaków została stwierdzona w 94 ogniskach u drobiu. 

"Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia tej choroby"  – zaznaczono w komunikacie.

Przypomnimy, że choroba w dalszym ciągu stanowi problem w wielu europejskich krajach. W Holandii ptasia grypa doprowadziła do przymusowego uboju ponad 50 tysięcy kur niosek.

Grypa ptaków

Ostatnie ognisko choroby zlikwidowano 23 maja

"Czynności związane z zakończeniem likwidacji choroby w ostatnim ognisku zostały zakończone 23 maja 2022 r. W związku z powyższym termin 28 dni od daty wykonania dezynfekcji końcowej upłynął w dniu 21 czerwca 2022 r., co pozwoliło na złożenie deklaracji do OIE" – poinformowała Inspekcja.

Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego – na co wpływ miała wykryta w naszym kraju grypa ptaków – o ich uchylenie.

Czytaj też: Grypa ptaków we Francji; władze zmniejszyły ocenę ryzyka

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023