Talk icon

Informacje

08-12-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Grypa ptaków znów zaatakowała! Jest ognisko w miejscowości Kiełpiny!

Grypa ptaków

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził kolejne, 13. już ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce – poinformował w poniedziałek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował w poniedziałek, że do tej pory w regionie odnotowano w sumie 13 przypadków ognisk ptasiej grypy. Grypa ptaków powróciła do Polski po kilkumiesięcznej przerwie. 

Grypa ptaków znów zaatakowała!

Stube podał, że wirus H5N8 pojawił się w dwóch fermach kur niosek w miejscowości Kiełpiny w powiecie wolsztyńskim. Jak wskazał, do utylizacji przeznaczonych zostanie 700 tysięcy ptaków.grypa ptakow holandia filipiny

„Zgłoszenie przez hodowców upadków kur niosek służby weterynaryjne odnotowały 4 grudnia br. Tego samego dnia wysłano próby do laboratorium w Puławach, które potwierdziło dodatni wynik w badanych próbkach” – tłumaczył Stube.

Czytaj także: Nowe podatki od 2021 r. Prof. Gwiazdowski: rząd zabiera biednym i potem z powrotem im rozdaje

Grypa ptaków spowoduje likwidację ptaków

Utylizacja kur w fermach rozpocznie się we wtorek.

Stube wskazał, że „wojewoda wielkopolski wyda niezwłocznie rozporządzenie wyznaczające obszar zapowietrzony, obejmujący zasięgiem siedem kilometrów i zagrożony – trzy kilometry. Jutro planowane jest rozpoczęcie likwidacji ogniska”.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował w poniedziałek, że do tej pory w regionie odnotowano w sumie 13 przypadków ognisk ptasiej grypy. Ostatnie ognisko poddano likwidacji w fermie indyka rzeźnego w gminie Rakoniewice w powiecie wolsztyńskim.

PAP/fot. pixabay/AR

 

swiatrolnika.info 2022