Talk icon

Informacje

13-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Grypa ptaków dziesiątkuje francuskie fermy. Gigantyczne straty

Grypa ptaków

Francuskie drobiarstwo przeżywa duży kryzys. Grypa ptaków od jesieni 2021 roku doprowadziła do dwóch masowych uboju drobiu.

Wirus jest obecny w regionach słynących z produkcji drobiu. Do końca marca zlikwidowano już ponad 12,1 milionów ptaków. Łącznie stwierdzono 1122 ognisk choroby. Producenci drobiu mają gigantyczny problem. Dlatego też, producenci próbują zrekompensować mniejszą podaż poprzez zwiększenie produkcji w innych lokalizacjach.

Szczepionka rozwiązaniem problemów?

Jak informowaliśmy w poprzednich dniach, grypa ptaków może być zwalczona odpowiednią szczepionką. Dzięki poparciu większości europejskich ministrów rolnictwa przechodzi ona do kolejnej fazy badań w holenderskim laboratorium.

Bruksela zapewnia, że kroki podejmowane ku zatwierdzeniu szczepionki nie powinny wpływać na handel produktami drobiowymi. Obecnie Francja sprawuje przewodnictwo w Unii Europejskiej. Podobnie jak Holandia, francuski minister rolnictwa Julien Denormandie jest wielkim zwolennikiem szczepienia drobiu, aby zapobiec koniecznemu ubojowi zakażonych ptaków.

Jednak nie wszystkie kraje są chętne do szczepienia drobiu. Większość krajów UE ostrzega przed ograniczeniami handlowymi i zakazami eksportu produktów drobiowych, jeśli drób w Europie będzie szczepiony. Pomimo wątpliwości na tym etapie nie da się jednoznacznie stwierdzić potencjalnej szkodliwości szczepionki.

Grypa ptaków

Grypa ptaków szaleje za oceanem

Rozprzestrzeniająca się grypa ptaków w stanie Iowa – amerykańskim zagłębiu produkcji jaj konsumpcyjnych – doprowadziła do likwidacji dużych stad drobiu.

W wyniku zakażenia wirusem zutylizowano 1,53 mln towarowych kur niosek w obiektach w Guthrie County. Jak zapewniają amerykańskie służby weterynaryjne, nawet tak duże ogniska likwidowane są w bardzo krótkim czasie. Eksperci uważają, że dzikie ptaki przeniosły wirusa do Ameryki Północnej. Był już szeroko rozpowszechniony w Europie i dotykał drobiu w Azji i Afryce.

Od początku marca w stanie Iowa wystąpiło dziewięć ognisk – dwa w stadach przydomowych i siedem w obiektach komercyjnych. Grypa ptaków zwiększa straty w pogłowiu drobiu w stanie Iowa do 8,2 miliona sztuk, co stanowi około połowę ptaków zabitych w całym kraju od lutego tego roku. Jest to największa epizoocja choroby od roku 2015 – wówczas zlikwidowano około 50 mln sztuk drobiu (w stanie Iowa około 33 mln ptaków). W Iowa produkuje się najwięcej jaj konsumpcyjnych w całych Stanach Zjednoczonych.

Czytaj również: Grypa ptaków demoluje rynek jaj w USA

Kipdip.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022