Talk icon

Informacje

09-03-2021

Autor: Monika Faber

Grypa ptaków zbiera swoje żniwo! Aż sześć nowych ognisk! Hodowcy maja się czego bać…

Grypa ptaków

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 27-32 w 2021 r., na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 5-7 marca 2021 r. otrzymanych z PIWet – PIB Puławy. Grypa ptaków powoduje dziś ogromne straty w gospodarstwach. Choroba powróciła do Polski i Europy po kilku miesiącach spokoju, pod koniec ubiegłego roku.

Grypa ptaków – aż sześć nowych ognisk!

Ognisko nr 2021/27 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 5 marca br., w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym 79 sztuk drobiu różnych gatunków (kury i kaczki), położonym w miejscowości Równe w gminie Głubczyce, powiat głubczycki, woj. opolskie.grypa ptakow bioasekuracja wetgiw 2

Ognisko nr 2021/28 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 6 marca br., w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 19 011 gęsi reprodukcyjnych, położonym w miejscowości Ozorowice w gminie Wisznia Mała, powiat trzebnicki, woj. dolnośląskie.

Ognisko nr 2021/29 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 6 marca br., w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 20 897 indyków rzeźnych w wieku 11 tygodni położonym w miejscowości Rejczuchy w gminie Barczewo, powiat olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie.

Ognisko nr 2021/30 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 5 marca br., w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 3 901 kaczek rzeźnych, położonym w miejscowości Szkurłaty w gminie Żelazków, powiat kaliski, woj. wielkopolskie.

Ognisko nr 2021/31 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 6 marca br., w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym 44 kury, położonym w miejscowości Głusino w gminie Kartuzy, powiat kartuski, woj. pomorskie.

Ognisko nr 2021/32 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 7 marca br., w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 5 150 indyków rzeźnych, położonym w miejscowości Ostrów w gminie Ostrów, powiat ropczycko-sędziszowski, woj. podkarpackie.

Czytaj także: Grzegorz Puda cenzuruje rolników! Czego obawia się minister?

Grypa ptaków – likwidacja stad

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska HPAI wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

WETGIW/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2022