Talk icon

Informacje

30-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Grupa Azoty ma nową ofertę nawozową. Nawozy potanieją?

Grupa Azoty

Grupa Azoty przekazała, że na początku kolejnego miesiąca przedstawi nową ofertę nawozową.

Grupa dodała, że nowa oferta będzie uwzględniać aktualną sytuację na rynku surowców. Spółka wyjaśniła, że ceny oferowanych przez firmę produktów kształtowane są na podstawie bieżących analiz i szczegółowych kalkulacji, m.in. całkowitych kosztów produkcji, które nadal podlegają dużym wahaniom rynkowym. 

Grupa Azoty zmienia ofertę nawozową 

Już na początku lutego Grupa Azoty przedstawi nową ofertę nawozów, dostosowaną do obecnej sytuacji i rosnących kosztów.

,,Rokrocznie, w trakcie sezonu nawozowego, pojawiają się na wolnym rynku w UE różne "tańsze" oferty nawozów z wielu stron świata, w tym – pomimo wojny i nałożonych na agresorów sankcji – również nadal z Rosji i Białorusi, a także z Bliskiego Wschodu. Spółka nie komentuje jakości i efektywności w produkcji rolnej tych "konkurencyjnych" i często niemożliwych do weryfikacji przed zakupem ofert z innych krajów" – stwierdziła Grupa w oświadczeniu.

Spółka zauważyła, że koszty energii, surowców, pracy i opłaty środowiskowe na tamtych rynkach produkcyjnych są znacząco niższe od poziomów obowiązujących w UE.

,,Chcemy podkreślić, że Grupa Azoty od 95 lat produkuje polskie nawozy, spełniające najwyższe światowe standardy, które od wielu lat skutecznie przekładają się na wielkość, jakość oraz powtarzalność produkcji rolnej w Polsce i Europie" – wskazano na stronie spółki.

Zobacz też: Nowa inwestycja Grupy Azoty. Otworzyli magazyn składowania nawozów

Spółka podała, że obecnie, mimo bardzo dużej zmienności rynkowej, Grupa nadal kontynuuje swoją produkcję tak, aby "nawozy były dostępne w momencie rozpoczęcia aplikacji, która obecnie – co należy podkreślić – jeszcze nie jest możliwa". 

,,Jednocześnie wielu innych producentów europejskich ponownie zatrzymało swoją produkcję lub znacznie ją ograniczyło" – zauważono.

Zaznaczono, że po spadku cen gazu w październiku 2022 r. przywrócono produkcję, "znacząco obniżając przy tym ceny oferowanych nawozów".

Grupa Azoty

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023