O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Groch siewny i pastewny jako – roślina bobowata wielkonasienna

Groch siewny

Groch siewny jest podstawową rośliną strączkową w grupie roślin strączkowych, zarówno jako roślina jadalna jak i pastewna. Roślinę można uprawiać na nasiona oraz zbierać w postaci zielonki. Nasiona grochu charakteryzują się wysoką zawartością białka.

Groch siewny, a jego wymagania glebowe

Groch siewny jadalny powinno się wysiewać na podłożu o wysokiej zawartości związków organicznych, których pH zbliżone jest do obojętnego. Do uprawy grochu siewnego natomiast wystarczą nieco słabsze gleby, średnio zwięzłe, brunatne czy płowe. Najbardziej odpowiednie podłoże pod uprawę rośliny powinno charakteryzować się zbilansowanym stosunkiem wodnym – nie powinno być zbyt podmokłe, zlewne ani za bardzo suche. Roślina cechuje się umiarkowanymi wymaganiami cieplnymi – kiełkuje przy odpowiedniej wilgotności i jest odporna na niskie temperatury otoczenia.

czytaj także: Oprzędzik pręgowany – popularny szkodnik grochu

Odpowiednie nawadnianie, a groch siewny

groch siewny 1Wykazuje najwyższe zapotrzebowanie wodne w okresie kiełkowania i pęcznienia, a także w czasie tworzenia pąków kwiatowych. Niedostatek wody podczas wchodów może doprowadzić do nierównomiernych wschodów, słabego wiązania strąków oraz niewystarczającego wzrostu. Nadmiar wody natomiast najczęściej powoduje silne wyleganie i przedłużenie wegetacji roślin, w szczególności w okresie dojrzewania roślin.

Groch siewny – stanowisko w płodozmianie

Wymagania płodozmianowe są zróżnicowane – zależą głównie od typu roślinny, jej odmiany oraz przede wszystkim kierunku uprawy grochu. Groch siewny, pochodzący z odmiany jadalnej, w szczególności ten, który barwnie kwitnie, ma zdecydowanie wyższe wymagania niż groch pastewny. Najbardziej korzystnym przedplonem dla rośliny są wszelkie zboża, jednak należy pamiętać, że nie warto prowadzić uprawy rośliny po okopowych oraz po innych roślinach strączkowych i bobowatych wieloletnich.

Nawożenie, a groch siewny

Groch siewny wykazuje wysoką wrażliwość na odczyn gleby – optymalna kwasowość podłoża na glebach słabszych powinna więc wynosić pH 6, natomiast na glebach ciężkich najbardziej optymalne jest pH 6,5. W sytuacji w której kwasowość gleby jest niższa, należy to powinno się przeprowadzić zabieg wapnowania tuż po zbiorze przedplonu. Na glebach o niskim poziomie magnezu należy zaaplikować wapno magnezowe, zaś nawozy fosforowe powinno się prowadzać jesienią pod orkę zimową. Najbardziej istotnymi mikroelementami, które mają istotny wpływ na rozwój rośliny są molibden i bor. Gleby o niskiej zawartości tych składników, powinny być nawożone stałymi nawozami z dodatkiem tych pierwiastków.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023