Talk icon

Informacje

12-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Gróbarczyk: Jest 125 wniosków o koncesje na morskie farmy wiatrowe

Gróbarczyk

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował, że dotychczas wpłynęło 125 wniosków o koncesje na morskie farmy wiatrowe na nowych obszarach.

Jak dodał, ostatni termin składania wniosków upływa 16 maja. Cały proces przydzielania kolejnych lokalizacji i koncesji powinien zakończyć się do końca 2022 r.

Gróbarczyk o nowych koncesjach

W trakcie dyskusji nad informacją rządu ws. potencjału i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował, że dotychczas wydano 11 pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych dla tzw. starych lokalizacji.

,,Co do nowych lokalizacji to w styczniu, lutym i marcu 2022 r. minister infrastruktury opublikował w sumie 11 ogłoszeń o możliwościach składania nowych wniosków, które odpowiadają 11 obszarom. Do dzisiaj wpłynęło w sumie 125 wniosków, które podlegają ocenie i weryfikacji" – powiedział wiceminister.

Przedstawiając informację pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podkreślał, że morska energetyka wiatrowa to innowacyjny sektor, który "pozwoli rozwinąć nowe technologie i przyczyni się do powstania wielu tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy".

,,Polska ma ogromny potencjał, aby być liderem tego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej" – dodał.

Zyska przypomniał, że pierwsze projekty morskich farm wiatrowych są już na końcowym etapie końcowych decyzji środowiskowych i pozwoleń na budowę, a wytworzenie pierwszej energii nastąpi w 2026 r.

,,Do roku 2030 energię powinny wytwarzać już farmy o mocy 5,9 GW” – dodał.

Grobarczyk

Bałtyk ma stosunkowo płytkie wody

Pełnomocnik rządu ds. OZE przypomniał też, że zgodnie z aktualnymi założeniami Polityki Energetycznej Polski w 2040 r. w polskiej strefie na Bałtyku powinny pracować farmy o mocy 11 GW, ale - jak zaznaczył - potencjał krajowego obszaru Morza Bałtyckiego jest znacznie większy.

,,W ramach aktualizacji PEP będziemy weryfikować udział OZE, w tym offshore, a morskie farmy wiatrowe mają szanse uzyskać wyższy priorytet" – podkreślił.

,,Polska dysponuje najlepszymi warunkami na Bałtyku, ma stosunkowo płytkie wody i podłoże oraz doskonałe warunki wietrzne. Praktycznie 90 proc. czasu występują doskonałe warunki zapewniające pracę turbin" – powiedział Zyska.

Jak dodał wiceminister klimatu, rząd będzie dążył do zapewnienia jak najlepszych warunków do rozwoju projektów offshore i całego sektora.

Czytaj też: PGE: W maju ruszą pomiary wietrzności dla Baltica 1

PAP/fot.MI/fot.MGMiŻŚ

swiatrolnika.info 2023