O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

23-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Greenpeace w Austrii żąda zapłaty od koncernów naftowych

Greenpeace

20 marca 2022 aktywiści Greenpeace wzywali do opodatkowania zysków korporacji przed Kancelarią Federalną Austrii w celu zrekompensowania cen ropy.

Aktywiści „uzbrojeni” w beczki z ropą protestowali przed Kancelarią Federalną przeciwko wysokim zyskom firm naftowych i gazowych. Są one napędzane przez rosyjską inwazję na Ukrainę, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w cenach konsumpcyjnych. Greenpeace prosi rząd o znacznie wyższe opodatkowanie tych dodatkowych zysków. Rząd powinien wykorzystać te pieniądze na szybkie wprowadzenie wypłat odszkodowań socjalnych, które odciążą gospodarstwa domowe o niskich dochodach z wysokich kosztów energii.

Protest w Austrii

Greenpeace ostrzega przed niezróżnicowanymi i szkodliwymi dla klimatu obniżkami podatków od ropy naftowej, gazu lub elektryczności, które na żądanie SPÖ, FPÖ i lobby samochodowego wprowadza teraz minister finansów Magnus Brunner. Zamiast udzielania ukierunkowanego wsparcia miliardy euro byłyby rozdzielane zgodnie z zasadą konewki. Nie byłoby najmniejszego rozróżnienia między najlepiej zarabiającymi a tymi, którzy naprawdę potrzebują ulgi. Równolegle do środków wyrównawczych ważne jest, aby położyć kres uzależnieniu od paliw kopalnych. Aby to osiągnąć, rząd musi zainwestować w energie odnawialne i środki efektywności energetycznej, takie jak izolacja termiczna, oraz przyspieszyć przejście na mobilność.

„Podczas gdy wiele osób liczy na każdy grosz, międzynarodowe koncerny naftowe czerpią obecnie skandaliczne zyski. Wojna na Ukrainie dramatycznie pogorszyła sytuację – teraz niektóre korporacje czerpią nawet pośrednie korzyści z tej humanitarnej katastrofy. Rząd musi temu przeciwdziałać i opodatkować te niemoralne wojenne zyski są wyższe” – domaga się Lisa Panhuber, rzeczniczka Greenpeace w Austrii. W ten sposób sprawiedliwa część zysków zostałaby zwrócona państwu. Organizacja wzywa do redystrybucji środków między gospodarstwami domowymi o niskich dochodach jako ulgi dla wysokich energii Według wyliczeń Instytutu Momentum, dopłata za benzynę (cena netto minus ropa naftowa) obecnie w Austrii wynosi około 2,7 miliona euro dziennie – większość pozostaje po stronie firm naftowych.

Greenpeace przeciwko firmom naftowym

Ponadto Greenpeace nalega na ukierunkowane środki zaradcze przeciwko ubóstwu energetycznemu: „Debata na temat środków amortyzacji społecznej przeciwko wysokim cenom energii nie może być wykorzystywana jako instrument do forsowania obniżek podatków, które są szkodliwe dla klimatu. Populistyczne szybkie rozwiązania, takie jak zniesienie ceny CO2 lub obniżenie podatku od ropy naftowej są społecznie niesprawiedliwe, pogłębiają zależność od paliw kopalnych autorytarnych reżimów” – mówią.

Zdaniem organizacji, Kanclerz Nehammer nie zorganizował jeszcze szczytu PR z lobby naftowo–gazowym w reakcji na kryzys energetyczny. ÖVP nie może już dłużej prowadzić polityki klientelskiej, ale musi społecznie równoważyć Tworzenie", ostrzega Panhuber. Organizacja ochrony środowiska wzywa do dokładnych, społecznych środków kompensacyjnych, takich jak zwiększenie płatności transferowych do gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym, a także środków długoterminowych, aby przeciwdziałać zawyżonym cenom energii marnotrawstwa energii, szybkie przejście na odnawialne źródła energii i konsekwentna zmiana mobilności.

Czytaj również: Greenpeace chce zakazu reklamowania podróży lotniczych i samochodów

oekonews.at /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023