Talk icon

Informacje

28-10-2021

Autor: Michał Rybka

Greenpeace paraliżuje przybycie gazowca do hiszpańskiego terminalu gazowego

Greenpeace

Już po raz trzeci w tym miesiącu aktywiści z Greenpeace zorganizowali protest mający na celu zakłócenie działalności związanej z gazem ziemnym. Usiłowali oni zwrócić uwagę na ich przyczyny przed szczytem klimatycznym ONZ. Tym razem wybrali oni za cel terminal gazowym Enagas w regionie Walencji w Hiszpanii.

Protest rozpoczął się w godzinach porannych, kiedy największy statek Greenpeace, Esperanza o pojemności 2000 ton, zakotwiczył w porcie Sagunto. Statek został ustawiony tak, aby zablokować wejście do gazowni skoordynowane z przybyciem gazowca ze Stanów Zjednoczonych. Greenpeace uruchomił zodiaki wyświetlające banery i próbujące dalej zakłócać operacje.

Pikieta Greenpeace hamuje funkcjonowanie terminalu gazowego

Z Teksasu przybywał gazowiec o dwt 73 000 DWT, załadowany ładunkiem 178 000 cm skroplonego gazu, który według mniemania Greenpeace został wyprodukowany w kontrowersyjnym procesie szczelinowania. Kapitan gazowca podczas protestu pozostał poza portem. W pewnym momencie podczas protestu zodiaki Greenpeace pojawiły się obok namalowania na kadłubie statku słów „brak gazu” po angielsku i hiszpańsku.greenpeace2 28.10.21

Nadszedł czas, aby Enagás i reszta sektora gazowego podjęły pilne i rzeczywiste zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi i transformacją energetyczną oraz przestały promować wątpliwe rozwiązania za pomocą zielonej reklamy i pieniędzy publicznych, aby utrzymać swój model biznesowy” – powiedziała Tatiana Nuño, szefowa kampanii Greenpeace dotyczącej zmian klimatycznych. „Firmy takie jak Repsol, Naturgy czy Shell inwestują miliony w reklamę, aby przekonać nas, że paliwo kopalne tak szkodliwe dla klimatu jak gaz może być częścią rozwiązania awaryjnego klimatu. Nadszedł czas, aby usunąć mikrofon zabójcom klimatu i wyłączyć ich brudną propagandę

– podsumowała.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych obrazoburczych wysiłków w fabryce Shell w Rotterdamie i gazowni w Chorwacji, Greenpeace sprzeciwia się reklamom przemysłu naftowego i gazowego. Wzywają do zakazu reklamy i sponsorowania przez firmy naftowe. W dzisiejszych protestach pojawiły się również komunikaty przeciwko podwyżkom cen ropy i gazu w ostatnich tygodniach oraz stosowaniu LNG.

Straż cywilna musiała zareagować

Esperanza pozostawał zakotwiczony blokując gazoport pomimo wielokrotnych wezwań ze strony władz na statku. Jeden z protestujących zszedł z kotwicy statku, aby zapobiec zbliżeniu się hiszpańskiej Gwardii Cywilnej do statku, a później protestujący rozwinęli duży transparent z napisem „Gaz to nie przyszłość”.

Mówiąc, że szanuje prawa protestujących, ale muszą oczyścić teren, Zarząd Portu w Walencji zwrócił się do Straży Cywilnej o podjęcie działań. Protestujący na łańcuchu kotwicy wycofał się, a Gwardia Cywilna weszła na pokład Esperanzy . Późnym wieczorem Greenpeace poinformował, że jego załoga nie ucierpiała, ale oddała kontrolę nad statkiem. Gwardia Cywilna przemieściła Esperanzę, torując drogę gazowcowi do terminalu.

Zobacz też: Greenpeace dopuścił się aktu wandalizmu na kutrze rybackim!

źródła:maritime-executive.com/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023