O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-09-2021

Autor: Świat Rolnika

Greenpeace DOMAGA SIĘ zmniejszenia pogłowia trzody chlewnej!

Greenpeace

W ciągu 15 lat niemieckie pogłowie zwierząt gospodarskich musi zostać zredukowane o połowę. Tak twierdzi niemiecki Greenpeace. Według organizacji, całkowity wpływ produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego na klimat jest ponad trzykrotnie większy, niż wynika to z publikacji niemieckiego rządu. Mniejsze gospodarstwa, które hodują świnie w odpowiedni, przyjazny zwierzętom i zrównoważony sposób, otrzymają wyższą cenę za swoją wieprzowinę, jeśli Greenpeace dopnie swego.

Greenpeace chce zmniejszenia produkcji świń

Niemieckie Ministerstwo Rolnictwa systematycznie zaniża emisje gazów cieplarnianych z produkcji mięsa i produktów mlecznych w Niemczech. Według Greenpeace, ministerstwo regularnie publikuje tylko bezpośrednie emisje z hodowli zwierząt, a pomija pośrednie emisje gazów cieplarnianych, które są uwalniane np. podczas uprawy pasz dla zwierząt. Według własnej analizy organizacji, całkowity wpływ produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego na klimat jest ponad trzykrotnie wyższy i wynosi 120 milionów ton ekwiwalentu dwutlenku węgla rocznie.

W wyjaśnieniu Greenpeace stwierdza, że klimatu nie da się chronić za pomocą sztuczek obliczeniowych.

Niemiecki przemysł hodowlany to słoń w pokoju, którego niemiecki rząd zbyt długo okrążał, jeśli chodzi o ochronę klimatu. Aby osiągnąć cele emisyjne ustawy o ochronie klimatu, liczba zwierząt w niemieckim rolnictwie musi zostać zmniejszona o połowę do 2035 roku.

– mówi ekspert Greenpeace ds. rolnictwa Lasse van Aken.

 Wielka Brytania: Znów odsunięto wprowadzenie kontroli towarów importowanych z UE

Greenpeace twierdzi, że Niemcy stały się europejską rzeźnią

Greenpeace stwierdza dalej w wyjaśnieniu, że NiemcyGreenpeace stały się w ostatnich dziesięcioleciach rzeźnią Europy. Odbywa się to kosztem rolników i pracowników rzeźni, a ponieważ szkody środowiskowe są eksternalizowane, eksportuje się coraz więcej taniego mięsa i produktów mlecznych. Jednak coraz więcej małych i średnich gospodarstw hodowlanych musi się poddać. Dzieje się tak dlatego, że rozbudowa zdolności produkcyjnych nie tylko zwiększyła emisję gazów cieplarnianych, ale także zależność od rynku światowego.

Greenpeace odnosi się do obecnej sytuacji w hodowli świń. Hodowcy trzody chlewnej doświadczają obecnie niszczących skutków wahań cen spowodowanych ASF i koronawirusem. Zdaniem Greenpeace, Niemcy muszą chronić swoje gospodarstwa przed rujnującą wojną cenową z tanim mięsem.

Restrukturyzacja sektora idzie pełną parą. Rząd federalny wciąż ma szansę ją kształtować. W tym celu należy teraz wprowadzić w życie bardzo dobre propozycje znajdujące się na stole, tak aby gospodarstwa zajmujące się hodowlą świń na małą skalę, które utrzymują swoje świnie w sposób dostosowany, przyjazny dla zwierząt i zrównoważony, mogły oferować je po wyższej cenie.

– powiedział Van Aken.

pigbusiness.nl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023