Talk icon

Informacje

18-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Gospodarstwa domowe mogą już ubiegać się o dodatek węglowy

Dodatek węglowy

Od wczoraj 17 sierpnia 2022 roku gospodarstwa domowe mogą składać wnioski o dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych.

Rządowe wsparcie mogą otrzymać gospodarstwa, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego. Rozwiązanie ton będzie wymiernym wsparciem dla wielu polskich rodzin w obliczu narastającego wzrostu cen węgla.

Wnioski o dodatek węglowy można składać do 30 listopada

Wnioski o dodatek węglowy – podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, należy składać do urzędów gmin. Jego wzór jest jednolity dla całej Polski, by odciążyć gminy i przyspieszyć cały proces.

“Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do 30 listopada 2022 r. Dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków” – przypomniała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dodatek węglowy

W Polsce nadal 42% gospodarstw domowych korzysta z pieców węglowych. Przyjęta przez Sejm 22 lipca 2022 r. ustawa o dodatku węglowym wprowadza rozwiązania, które umożliwią dofinansowanie dla gospodarstw domowych, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi. 17 sierpnia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska ws. wniosku o dodatek węglowy, które umożliwia gospodarstwom domowym ubieganie się o rządowe wsparcie.

Czytaj też: Moskwa: Po kraju będzie rozprowadzany węgiel z importu

gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022