O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

29-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Gorączka Q – Co to takiego i co musisz wiedzieć jako rolnik?

Gorączka Q

Co to jest gorączka Q i jak powinienem na nią reagować jako rolnik, jeśli zaatakuje moje gospodarstwo? Oto kilka ważnych faktów dotyczących tej choroby. Choroba jest bowiem niebezpieczna nie tylko dla zwierząt, ale również dla ludzi. Jeśli nie zostanie natychmiast rozpoznana i leczona antybiotykami, może wystąpić długoterminowe konsekwencje, takie jak atypowe zapalenie płuc lub u osób wcześniej chorych zapalenie błony śluzowej serca.

Gorączka Q – czym w ogóle jest i jak ją rozpoznać?

Gorączka Q to choroba odzwierzęca, która może wystąpić zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Jest wyzwalany przez patogen bakteryjny Coxiella bunetii, który rozprzestrzenia się głównie poprzez materiał porodowy, taki jak poród lub płyn owodniowy, i jest wchłaniany i przenoszony do płuc za pośrednictwem aerozoli.

Zakażone zwierzęta wydalają patogen nie tylko z materiałem porodowym, ale także z moczem, kałem i mlekiem. Ponieważ patogen może pozostawać zakaźny w środowisku nawet przez dwa lata, bardzo ważna jest staranna higiena podczas porodu.

Gorączka Q jest często wolna od objawów. Dlatego rolnikom często trudno jest wcześnie zidentyfikować patogen w stadzie. W przebiegu bezobjawowym zwierzęta są już zakażone i przewlekle wydalają patogen. Straty ekonomiczne mogą być ogromne. Te objawy mogą wskazywać na obecność Coxiella bunetii w stadzie:

  • Zachowanie poporodowe
  • Poronienia (zwłaszcza późne)
  • Zaburzenia płodności
  • Narodziny słabych cieląt
  • Infekcje wymion
  • Infekcje macicy

PiS boi się, że przez rolników straci większość? Przywraca zawieszonych obrońców rolnictwa

Gorączka Q – jakie konsekwencje ma infekcja stada i jak z nią walczyć?

Z powodu bezobjawowego przebiegu gorączka Q Goraczka Q często pozostaje niezauważona w populacji. Straty ekonomiczne spowodowane chorobami wtórnymi są często bardzo duże. Oprócz utraty wydajności istnieje wiele innych czynników, które pogarszają ekonomię firmy:

  • Wydajność mleka spada o dwa do trzech litrów
  • Zwiększa się przerwa między wycieleniami
  • Trudność w zapłodnieniu zwierząt
  • Zwiększone stosowanie antybiotyków z powodu infekcji wymienia i macicy
  • Utrata mleka barierowego
  • Niedobór mleka spowodowany późnymi poronieniami

Jeśli istnieje podejrzenie obecności Coxielli w stadzie, konsultacja z weterynarzem stada jest pierwszym ważnym krokiem. Aby wykryć infekcję, próbkę mleka można najpierw zbadać na obecność przeciwciał. Jeśli to potwierdzi podejrzenie gorączki Q, sensowne jest zbadanie materiału porodowego lub płodu na obecność patogenu. W przypadku pozytywnego wyniku, należy jak najszybciej rozważyć szczepienie stada. Ponadto istnieją inne punkty ważne dla zmniejszenia ryzyka przeniesienia lub zakażenia gorączką Q:

  • Wysokie standardy higieny, szczególnie w strefie wycielenia (nosić rękawiczki, dezynfekować łańcuchy rodne)
  • Natychmiast oddziel cielę od matki
  • Prawidłowo pozbywaj się martwych płodów
  • Jeśli to możliwe, niech jałówki i krowy cielą się oddzielnie od siebie
  • Częste czyszczenie i dezynfekcja okolic wycielenia

Gorączka Q – czy jest groźna dla ludzi i co ze szczepionką?

Gorączka Q może być zwalczona przez szczepionki. Zasadniczo szczepionki są dostępne dla zwierząt hodowlanych, takich jak owce, kozy i bydło. Należy jednak wziąć pod uwagę, że szczepienie obniża presję patogenu Coxiella, ale nie znika całkowicie. Jest to szczególnie ważne w krytycznej fazie przed wycieleniem.

Jednak wykrywanie przeciwciał nie jest wystarczające. Drugie szczepienie przeprowadza się trzy tygodnie po pierwszym szczepieniu, a następnie jest powtarzane co dziewięć miesięcy.

Chociaż w 2019 r. zarejestrowano tylko 150 przypadków gorączki Q u ludzi, prawidłowe postępowanie z tym patogenem jest również bardzo ważne dla dotkniętych nią rolników. Podobnie jak zwierzęta, ludzie połykają chorobę poprzez wdychanie aerozoli zawierających patogen. Objawy wyrażają się w łagodnej postaci z objawami grypopodobnymi. Jednak w postaci klinicznej oprócz bólów głowy i ciała występuje również gorączka i dreszcze.

Jeśli gorączka Q nie zostanie natychmiast rozpoznana i leczona antybiotykami, może wystąpić długoterminowe konsekwencje, takie jak atypowe zapalenie płuc lub u osób wcześniej chorych zapalenie błony śluzowej serca. Dlatego wyjaśnienie przez lekarza weterynarii jest szczególnie ważne dla kierowników gospodarstw i pracowników w przypadku tej choroby odzwierzęcej.

agrarheute.com/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023