Talk icon

Informacje

30-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Goldman Sachs: Wielkiej Brytanii grozi recesja. Niekorzystne prognozy

Goldman Sachs

Eksperci z Goldman Sachs prognozują kryzys w gospodarce Wielkiej Brytanii już w czwartym kwartale 2022 roku. Wszystkiemu winna jest inflacja.

,,Na początku IV kwartału br. gospodarka Wielkiej Brytanii z powodu wysokiej inflacji wejdzie w recesję” – prognozują eksperci. Dodano, że Bank Anglii prawdopodobnie podwyższy we wrześniu stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Wzrost PKB w 2023 r. może być ujemny i wyniesie –0,6 procent.

Rosnące koszty życia w Wielkiej Brytanii budzą niepokój

W poniedziałek bank Goldman Sachs przedstawił prognozę dla gospodarki Wielkiej Brytanii w nadchodzących kwartałach. W ocenie ekspertów Wielka Brytania na początku IV kwartału br. wejdzie w recesję. Przypomniano, w związku z podwyżkami cen energii zwiększają się obawy o rosnące koszty życia. Ceny energii są uzależnione od decyzji państwowego regulatora Ofgem (The Office of Gas and Electricity Markets), który ustanawia maksymalne stawek w ramach mechanizmu progów cen (price cap). W piątek ogłoszono podwyżkę cen energii o 80 proc., która zacznie obowiązywać od października.

Specjaliści Goldman Sachs zrewidowali prognozy dotyczące dalszego wzrostu płac – w III kwartale br. osiągnie on szczyt na poziomie 5 proc. Rdr. Wcześniejsza prognoza zakładała szczyt wzrostu płac na poziomie 4,7 proc.

Według ekspertów stopa oszczędności w II kwartale 2023 r. spadnie "znacznie poniżej poziomu równowagi, do rekordowo niskiego poziomu 3,5 proc.". Zastrzegli jednocześnie, że jeśli inflacja w styczniu osiągnie 14,8 proc. rdr, to realna konsumpcja "może znacząco spaść". "Oczekujemy, że w 2023 dochód realny gospodarstw domowych spadnie o 2,9 proc., a realna konsumpcja o 1,4 proc." – wskazali.

Goldman Sachs

Goldman Sachs: Prognozy dla Wielkiej Brytanii są niekorzystne

"W związku z powyższym drastycznie obniżamy naszą prognozę wzrostu i obecnie oczekujemy, że Wielka Brytania wejdzie w recesję począwszy od IV kwartału, a PKB realne do II kwartału 2023 r. zmniejszy się o około 1 proc." – poinformowali analitycy Goldman Sachs. Według nich tempo PKB w 2022 i 2023 r. wyniesie odpowiednio 3,5 proc. (wobec poprzednich 3,7 proc. ) i –0,6 proc. (wobec 1,1 proc. poprzednio). Dodali, że przy utrzymujących się wysokich cenach energii, wzrost realnego PKB w tym roku na poziomie 3,4 proc. jest także możliwy.

Eksperci Goldman Sachs przewidują, że centralny Bank Anglii we wrześniu podniesie stopy procentowe o 50 pb. Zarówno w listopadzie jak i w grudniu można spodziewać się kolejnych podwyżek o 25 pb. każda.

Czytaj również:Goldman Sachs: Polska wśród krajów, które najbardziej ucierpią przez wojnę

PAP /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023