O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-07-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Goldman Sachs: Podwyżka stóp procentowych zakończy się na 8 proc.

Goldman Sachs

Podnosimy prognozę dotyczącą ostatecznego poziomu podwyżek stóp procentowych przez NBP do 8 proc. – przekazało biuro analiz banku Goldman Sachs.

Bank opublikował swoją prognozę dla krajów Europy Środkowowschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. Ich zdaniem jeśli wziąć pod uwagę niedawny spadek cen ropy można zakładać, że jesienią nastąpi szczyt inflacji. W swoim komentarzu analitycy odnotowali również, że słabość lokalnych walut zwiększa presję na stopy procentowe.

Na jesieni nastąpi szczyt inflacji

Goldman Sachs przedstawił prognozę dla krajów Europy Środkowowschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. 

"Biorąc pod uwagę niedawny spadek cen ropy, umocniliśmy się w przekonaniu, że jesienią nastąpi szczyt inflacji" – wskazali analitycy. Z powodu rozszerzenia się presji cenowej na towary i usługi podstawowe, a także z uwagi na wzrost oczekiwań inflacyjnych, "prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim inflacja powróci do bardziej normalnych poziomów" – zastrzegli.

Goldman Sachs

Goldman Sachs: Stopy procentowe zatrzymają się na 8 proc.

W swoim komentarzu analitycy Goldman Sachs odnotowali, że słabość lokalnych walut zwiększa presję na stopy procentowe. Słaba pozycja krajowych walut, rosnące oczekiwania inflacyjne i rekordowa inflacja są "szczególnie widoczne" w gospodarkach Europy Środkowowschodniej, co doprowadziło ekspertów do podwyższenia prognoz dotyczących dalszego wzrostu stóp procentowych.

"W obliczu kombinacji wyjątkowo wysokiej inflacji, rosnących oczekiwań inflacyjnych i słabych kursów walutowych uważamy, że banki centralne krajów CEE-4 (Węgry, Polska, Czechy, Rumunia – PAP) nie mają innego wyboru niż utrzymanie proaktywnego podejścia w zacieśnianiu polityki pieniężnej. Obecnie prognozujemy końcową stopę procentową na poziomie 13,00 proc. na Węgrzech oraz 8,00 proc. w Polsce, Czechach i Rumunii" – wskazał Goldman Sachs.

Czytaj też: Inflacja na świecie osiąga rekordowe poziomy. Ceny najwyższe od lat

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023