Talk icon

Informacje

23-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Goldman Sachs: Na początku 2023 r. inflacja w strefie euro może wynieść 12%

inflacja

W styczniu 2023 r. średnia inflacja bazowa w strefie euro może oscylować wokół 5 proc. Z kolei wskaźnik inflacji CPI prawdopodobnie wyniesie 11,74 proc. rdr.

Informację tę przekazali analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Dodali, że później poziom inflacji w strefie euro może zacząć spadać. Jak ocenili eksperci do wzrostu inflacji CPI, nadal przyczynia się wzrost cen żywności, jednak to ceny energii pozostają najważniejszym czynnikiem windującym ceny.

Inflacja we wrześniu wyniosła 10,9 proc.

W środę Eurostat poinformował, że roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła we wrześniu 9,9 proc., w porównaniu do 9,1 proc. w sierpniu. Roczna stopa inflacji w całej Unii Europejskiej wyniosła we wrześniu 10,9 proc., w porównaniu do 10,1 proc. miesiąc wcześniej.

Jak ocenili eksperci Goldman Sachs w najnowszej prognozie dotyczącej inflacji w strefie euro, do wzrostu inflacji CPI nadal przyczynia się wzrost cen żywności, jednak to ceny energii pozostają najważniejszym czynnikiem windującym ceny. Podkreślili, że obecnie ich długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają "na wysokim poziomie i znacznie powyżej średniej z ostatniej dekady".

inflacja

"Spodziewamy się, że do końca roku inflacja bazowa w strefie euro będzie oscylować wokół 5 proc. Oczekujemy, że inflacja zasadnicza w strefie euro osiągnie w styczniu 11,74 proc. rdr, a następnie spadnie, zwłaszcza gdy w marcu zacznie obowiązywać niemiecki limit cen gazu" – wskazali analitycy banku.

Czytaj też: Prognoza: Polskie PKB wzrośnie w przyszłym roku o 1,7 proc.

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022