O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Gminy mogą zyskać na ryczałcie. Samorządy postawią na swoim?

Gminy

Od 2024 roku gminy mogą dostać udział we wpływach ze zryczałtowanego PIT – deklaruje wiceminister finansów Artur Soboń.

"Byłoby to spełnienie jednego z ważniejszych postulatów samorządów w sprawie Polskiego Ładu. Jak wyjaśnia Soboń, plan jest taki, że w tym i przyszłym roku zostaną przeprowadzone analizy, w 2023 r. mogłoby zostać zmienione prawo, zaś JST mogłyby mieć udział we wpływach z ryczałtu od 2024 r. Miałoby to być komplementarne ze zmianami w szykowanej subwencji rozwojowej, która od tego samego roku ma być naliczana według liczby ludności (a w 2023 r. według ubytków w PIT)" – podaje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Gminy zarobią na ryczałcie

Jak dodaje gazeta, minister Soboń nie wyklucza, że samorządy miałyby w ryczałcie udział taki, jak w reszcie dochodów z PIT – czyli dostałyby mniej więcej połowę. To – według "DGP" - o tyle ważne, że w ramach Polskiego Ładu rząd ułatwił korzystanie ze zryczałtowanej formy opodatkowania działalności gospodarczej (m.in. podniesiono limit przychodów do 2 mln euro). To sprawiło, że wielu podatników, którzy dotychczas rozliczali się w ramach zwykłego PIT, zmieniło formę opodatkowania na ryczałt. Dla samorządów to strata poważnej części wpływów – podatek ryczałtowy zasila dziś w całości budżet centralny, a nie lokalny.

"To bardzo pozytywna wiadomość, szkoda że tak późno" – komentuje zapowiedzi Sobonia Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich. Jego zdaniem jednak udział w podatku dochodowym płaconym w formie ryczałtu zostanie najprawdopodobniej uwzględniony jako część wykonania dochodów z PIT, a tym samym w krótkiej perspektywie może przyczynić się do obniżenia części subwencji ogólnej dla samorządów. Zyskać mogą też gminy. 

"Nie poprawi to zatem ich sytuacji finansowej jako takiej, ale przynajmniej zagwarantuje silniejsze powiązanie uzyskiwanych dochodów z realną sytuacją w konkretnej jednostce samorządu terytorialnego" – zwraca uwagę Kubalski.

"DGP" zastrzega, że zmiana najbardziej pomogłaby dużym miastom, gdzie średnio zarobki są wyższe i więcej jest chętnych do korzystania z ryczałtowej formy opodatkowania. 

Czytaj także: System E–PIT bardzo popularny! 91 proc. deklaracji złożonych elektronicznie

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023