Talk icon

Informacje

17-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Głód wciąż jest problemem! 30 milionów dzieci jest niedożywionych

Głód

Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje, że głód na świecie jest coraz większym problemem, a ponad 30 milionów dzieci na świecie jest niedożywionych.

Szef Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Qu Dongyu ostrzegł, że sytuacja może pogorszyć się w tym roku. Alarm podniosły wraz z FAO również Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), Światowa Organizacja Zdrowia, UNICEF i Światowy Program Żywnościowy.

Głód na świecie

We wspólnym oświadczeniu organizacje podkreśliły, że bezprecedensowy światowy kryzys żywnościowy jest wynikiem konfliktów zbrojnych, zmian klimatu, pandemii i rosnących kosztów życia. Głód zagraża 15 krajom. Są to Afganistan, Burkina Faso, Czad, Demokratyczna Republika Kongo, Etiopia, Haiti, Kenia, Madagaskar, Mali, Niger, Nigeria, Somalia, Sudan Południowy, Sudan i Jemen.

,,Musimy zagwarantować dostęp do zdrowego odżywiania małym dzieciom, dziewczętom i kobietom ciężarnym oraz karmiącym" – podkreślił dyrektor FAO.

Zobacz też: Kowalczyk: Jestem pełen niepokoju jeśli chodzi o głód na świecie

Agendy ONZ zaapelowały o przyspieszenie wprowadzenia w życie globalnego planu przeciwdziałania niedożywieniu dzieci. Zdaniem ekspertów konieczne są "większe inwestycje, by wesprzeć skoordynowaną odpowiedź Narodów Zjednoczonych, która zaspokoi te bezprecedensowe potrzeby, spowodowane pogłębiającym się kryzysem, zanim będzie na to za późno".

Głód

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023