O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Globalny rynek drobiu nadal odczuwa niepewność przyszłości

Globalny rynek drobiu

Globalny rynek drobiu ma na IV kwartał 2021 r. stosunkowo pozytywne perspektywy, przy utrzymującym się wysokim popycie i ograniczonej podaży, stosunkowo stabilnych (ale wysokich) cenach pasz oraz dalszym wzroście handlu dzięki ożywieniu sektora gastronomicznego. Brazylia i Stany Zjednoczone najbardziej skorzystały na silnej wymianie handlowej, podczas gdy eksport z Europy, Rosji i Ukrainy spadł z powodu ptasiej grypy i spowolnienia chińskiego importu. Wzrost podaży w drugiej połowie 2021 r. będzie ograniczony w wielu regionach przez problemy z dostępnością siły roboczej.

Globalny rynek drobiu ma stosunkowo dobre perspektywy

Jednak globalny rynek drobiu nadal odczuwa niepewność. W niektórych krajach rosną obawy o inflację żywności. Jak wynika z najnowszego raportu kwartalnego Rabobank, w zależności od tego, jak się rozwinie, Covid-19 może wstrząsnąć rynkami i łańcuchami dostaw w niektórych bardziej wrażliwych miejscach, takich jak Europa i Azja Południowo-Wschodnia.

Silniejsze warunki na rynkach lokalnych istnieją we wszystkich kluczowych regionach z wyjątkiem Azji Południowo-Wschodniej, ze względu na odradzającą się gospodarkę i stosunkowo ograniczoną podaż lokalną. Analitycy uważają, że Stany Zjednoczone, Meksyk, Rosja i Japonia mają do czynienia ze szczególnie silnymi rynkami o dobrej rentowności dla lokalnych producentów.

 Finlandia rozpoczyna szczepienia zwierząt futerkowych przeciwko koronawirusowi jako pierwszy kraj w UE

Globalny rynek drobiu nadal odczuwa niepewność

Chociaż globalny rynek drobiu ma raczej stosunkowo Globalny rynek drobiu pozytywne perspektywy, wzrost podaży w drugiej połowie 2021 r. będzie ograniczony w wielu regionach przez problemy z dostępnością siły roboczej, które szczególnie wpływają na produkcję w USA, Wielkiej Brytanii i Tajlandii. Ponadto utrzymujące się ryzyko ptasiej grypy i wysokie ceny pasz wpływają na globalną podaż. Oczekuje się, że ceny pasz pozostaną względnie niezmienione, przy pewnym wzroście cen pszenicy ze względu na słabszą podaż z UE i Rosji. Ceny śruty sojowej spadają w wyniku racjonalizacji popytu.

W drugim kwartale 2021 r. handel światowy znacznie odbił, a wolumeny handlowe osiągnęły rekordowe poziomy. Raport mówi, że Brazylia i Stany Zjednoczone najbardziej skorzystały na silnej wymianie handlowej, podczas gdy eksport z Europy, Rosji i Ukrainy spadł z powodu ptasiej grypy i spowolnienia chińskiego importu.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023