O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-04-2022

Autor: Karol Pepliński

Globalny popyt na wieprzowinę spadnie w drugiej połowie roku

popyt na wieprzowinę

Eksperci Rabobank przewidują trudne czasy dla producentów trzody chlewnej. Spadnie popyt na wieprzowinę, a  rosnące koszty paszy, energii, transportu spowodują wzrost cen.

Rabobank ostrzegł w swoim raporcie kwartalnym, że wzrost produkcji wieprzowiny ulegnie spowolnieniu, podobnie jak światowy handel. Pozostaje niepewność, jak zareagują konsumenci, gdy wyższe koszty zostaną na nich przerzucone. Oczekuje się, że wyższe koszty paszy i energii będą wywierać presję na rentowność.

Globalny popyt na wieprzowinę spadnie

Popyt na wieprzowinę pozostaje zróżnicowany. Sprzedaż wieprzowiny pozostaje wysoka w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej, które wyszły z ograniczeń związanych z pandemią, natomiast w krajach takich jak Chiny, Japonia i Meksyk, które nadal zmagają się z ograniczeniami związanymi z Covid-19 i słabszym wzrostem gospodarczym, sprzedaż jest niska. Oczekuje się, że droższa wieprzowina ograniczy popyt w drugiej połowie 2022 roku, pomimo poprawy konsumpcji krajowej.

Rozczarowujące zbiory w Ameryce Południowej oraz niepewność co do eksportu zbóż z regionu Morza Czarnego pogarszają i tak już niewielką podaż pasz na świecie, powodując wzrost kosztów pasz o 20% rok do roku. Producenci skoncentrują się na wydajności i ograniczeniu wzrostu pogłowia, a w regionach mających problemy finansowe, takich jak Wielka Brytania, Niemcy i Azja Południowo-Wschodnia, spodziewane są spadki.

Według wstępnych prognoz Rabobank, światowy handel wieprzowiną zmniejszy się w 2022 roku z powodu słabszych tendencji gospodarczych i wystarczającej podaży wieprzowiny. Spadek eksportu w pierwszej połowie 2022 roku będzie się prawdopodobnie utrzymywał, ponieważ kupujący pozostają ostrożni z powodu niepewności gospodarczej na świecie i wyższych cen wieprzowiny, chyba że zabraknie rynków importowych.

popyt na wieprzowinę

Czytaj też: Zmiana obszarów objętych ograniczeniami ASF. Sprawdź co się zmienia

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023