Talk icon

Informacje

17-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Global Hydrogen będzie testować reaktory produkujące gaz z biomasy

Global Hydrogen

Global Hydrogen we współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie należącym do spółki Boryszew rozpocznie testy reaktorów produkujących gaz syntezowy z biomasy.

Najpierw jednak musi przejąć twórcę technologii – poinformowała spółka w poniedziałek. Strategia działalności Global Hydrogen ma się skupić się na rozwoju technologii produkcji czystego gazu syntezowego, umożliwiającego produkcję zielonego wodoru – zaznaczono w komunikacie. Zaznaczono też, że technologia ta została opracowana przez polski zespół naukowo-technologiczny.

Global Hydrogen będzie testować nową technologię

Teliani Valley Polska, zmieniająca nazwę na Global Hydrogen, to notowana na NewConnect firma, która nawiązała współpracę z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie, który z kolei należy do grupy Boryszew. Współpraca dotyczy rozwoju technologii katalityczno-plazmowego reaktora SynGen, produkującego gaz syntezowy z biomasy, który następnie przetwarzany jest na zielony wodór – poinformowała w poniedziałek spółka w komunikacie.

Strategia działalności Global Hydrogen ma się skupić się na rozwoju technologii produkcji czystego gazu syntezowego, umożliwiającego produkcję zielonego wodoru – zaznaczono w komunikacie. Dodano, że spółka planuje rozpocząć przemysłową produkcję swoich urządzeń i skomercjalizację posiadanej technologii w drugiej połowie 2023 roku, a od 2024 roku uruchomić globalną sprzedaż.

Jak wyjaśniono akcjonariusze Teliani Valley Polska decydują 13 czerwca br. o zmianie firmy na Global Hydrogen i zmianie profilu działalności (obecnie Teliani Valley Polska jest dystrybutorem win) na energetyczno – technologiczny.  Plan zakłada wygaszenie działalności handlowej do końca tego roku. Jak zapowiedziano w komunikacie Global Hydrogen przejmie mPower Green Tech – wartość  to 19 mln zł. 

"Dalszy rozwój spółki będzie skupiony przede wszystkim na technologii wdrażającej nowatorskie rozwiązania w zakresie produkcji mobilnych, kontenerowych reaktorów wytwarzających zielony wodór z szerokiej gamy biomasy" – podkreślono w komunikacie.

Zaznaczono też, że technologia ta została opracowana przez polski zespół naukowo-technologiczny.

"mPower Green Tech to spółka, która stworzyła technologię pozwalającą na rozproszoną produkcję zielonego wodoru z szerokiego spektrum biomasy, również odpadowej w mobilnych, kontenerowych reaktorach. Zespół mPower Green Tech korzysta z wieloletniego dorobku naukowego prof. Albina Czernichowskiego, pioniera badań nad „niskotemperaturową plazmą, a także dr Janusza Przeorka, prof. Romana Domańskiego oraz prof. Andrzeja Jasińskiego" – poinformowano w komunikacie.

Global Hydrogen

Spółka chce współpracować z zakładami utylizacji 

"Nasza współpraca będzie polegała na przeprowadzaniu przez Zakład Utylizacji Odpadów w Koninie testów oraz oceny technologii prototypu katalityczno-plazmowego reaktora SynGen mPower200. Jej zakres uwzględnia badanie materiałów, instalacji i innych elementów reaktora SynGen po to, aby dowiedzieć się, jaka jest jakość przeprowadzanego przez niego procesu czy potwierdzić prawidłowe działanie urządzenia – mówi Manfred Schatovich, przewodniczący rady nadzorczej Teliani Valley Polska.

Schatovich podkreślił, że spółka jest w trakcie rozmów z kolejnymi zakładami utylizacji.

"Tego typu podmioty mają dostęp do dużego strumienia odpadów i dysponują odpowiednią infrastrukturą. W związku z tym mają możliwości w zakresie wykorzystywania wodoru i energii z niego wytworzonej" – dodał.

W komunikacie podano też, że Zakład Utylizacji Odpadów w Koninie, na podstawie umowy zawartej z Global Hydrogen,  przekaże tej firmie dokumentację  z testów oraz oceny prototypu reaktora SynGen.

"Urządzenie eliminuje ciąg technologiczny oczyszczania brudnego syngazu z substancji organicznych, konwertując smoły, smółki i inne organiczne zanieczyszczenia w czysty gaz syntezowy, zdatny do ekstrakcji i produkcji  zielonego wodoru" – wyjaśniono w komunikacie.

"Uzyskane wyniki pomogą nam w udoskonalaniu naszej technologii, nad którą prace trwają już 8 lat. Po testach pilotażowych planujemy komercjalizację naszego rozwiązania i jego rozpowszechnienie na rynki zagraniczne. Polska posiada ogromny potencjał zarówno technologiczny, jak i naukowy w zakresie innowacyjnych technologii niskoemisyjnego wodoru. Chcemy go wykorzystać, widząc, że zainteresowanie zielonym wodorem ciągle rośnie" – podkreślił Manfred Schatovich.

Czytaj też: Biomasa leśna coraz bardziej popularna w energetyce

PAP/fot. fb Global Hydrogen, Zakład Utylizacji Odpadów Sp z oo w Koninie

swiatrolnika.info 2023