Talk icon

Informacje

21-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Glapiński: Ryzyko stagflacji na razie jest przesadzone

Glapiński

Ryzyko stagflacji na razie jest przesadzone. W Polsce nie widać żadnych takich perspektyw, bo mamy wysoki wzrost – powiedział Adam Glapiński.

Prezes NBP udzielił wywiadu dla Obserwatora Finansowego. Podkreślił w nim, że “w tych krajach Europy Zachodniej, gdzie wzrost zwykle w dobrej koniunkturze to jest 2 procent, góra 2,5, to oczywiście – tak, to jest możliwe”.  Mówił także o spodziewanym wzroście gospodarczym w tym roku i jego wpływie na bezrobocie. 

Obecnie nie ma zagrożenia stagflacją w Polsce

Szef NBP był pytany m.in. o to, czy ryzyko stagflacji – już pojawiały się takie głosy – jest realne.

"Na razie jest przesadzone. W Polsce nie widać żadnych takich perspektyw, bo mamy wysoki wzrost. Ale w tych krajach Europy Zachodniej, gdzie wzrost zwykle w dobrej koniunkturze to jest 2 procent, góra 2,5, to oczywiście – tak, to jest możliwe. Szoki podażowe działają niekorzystnie po obu stronach. Działają niekorzystnie na podaż i działają niekorzystnie na drugą stronę. Mają to do siebie, że nie ma tu żadnych korzyści, z żadnego punktu widzenia" – powiedział Glapiński.

"Polska jest, chwalić Boga, na razie w jakiejś takiej sytuacji innej, ale to wynika, proszę pamiętać, z naszej niższej zamożności. Coś za coś. My chcemy utrzymać to, żebyśmy się rozwijali dwa razy szybciej, mniej więcej, niż zachodnia Europa, a jednocześnie nie popaść w wysoką inflację. Inflacja powyżej 5 procent jest już destrukcyjna" – zaznaczył Glapiński.

Glapiński

Glapiński: Nie możemy dopuścić do dużego bezrobocia

Prezes mówił także o spodziewanym wzroście gospodarczym w tym roku i jego wpływie na bezrobocie.

"W przyszłym roku gospodarka częściowo wchłonie przez system cen, system nowych kosztów te szoki podażowe i te elementy wewnętrzne będą nabierały większej wagi. Chcemy, żeby one były maksymalnie stłumione. Ale nie możemy dojść do momentu, kiedy mrozimy gospodarkę zbyt bardzo, zbyt mocno. Nie możemy dopuścić, żeby pojawiło się duże bezrobocie. Żeby wzrost w ogóle został zatrzymany" – powiedział Glapiński.

"Ale niewątpliwie ten wzrost z wysokiego pułapu, na którym jest w tej chwili, niewątpliwie zejdzie w tym roku do jakichś 4–4,5 – tak się szacuje. W przyszłym roku do jakichś 2,5–3. I na tym poziomie powinien już być. Już niżej schodzić nie można, bo wtedy grozi to bezrobociem" – ocenił.

Czytaj też: "Rz": Polskich przedsiębiorców czeka rekordowa podwyżka ZUS

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023